Templates by BIGtheme NET

Author Archives: B.Z.

Dy kosovarë humbin jetën në një aksident në Itali

Dy të rinj nga Kosova kanë vdekur në një aksident në Itali, derisa një është në gjendje të rëndë. Aksidenti ka ndodhur në rrugën Siena-Bettolle në zonën Casetta, afërsi të komunës Castelnuovo Berardenga. Një veturë udhëtonin tre shtetas kosovarë. Vetura ka dalë nga rruga duke u aksidentuar rëndë. Dy prej shtetasve kosovarë që udhëtonin me të, të moshës 21 e ...

Read More »

Basha: Biznesi i vogël me TVSH? Marrëzi!

Kreu i opozitës në Shqipëri, Lulzim Basha e quajti marrëzi dhe shkatërruese për ekonominë idenë e Qeverisë për të futur në sistemin e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar edhe biznesin e vogël. “Marrëzia e fundit është ideja që tani TVSH të paguhet nga biznesi i vogël. Pra, zhdukja e biznesit të vogël. Është sharlatanizëm ekonomik që vjen nga dyshja që ...

Read More »

Presidenti Thaçi: Të shemben muret mentale

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në editorialin për portalin panevoprian “EurActiv”​, ka vlerësuar se të frikësuar nga ndjenjat ksenofobie, të përziera me lodhjen nga zgjerimi përbrenda BE-së, administrata pat nxituar të thotë se nuk do të ketë zgjerim të BE-së gjatë mandatit 2014-2019. Por presidenti Thaçi vlerëson se fakti që kancelaria Merkel e pa të nevojshme nisjen procesit të Berlinit ...

Read More »

Erdogan: Do të mbyllen hapësirat ajrore dhe kufijtë për administratën kurde

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan gjatë një fjalimi në një takim të zhvilluar në Rezidencën presidenciale në Ankara me intelektualë, opinionistë të ardhur nga rajonet lindore dhe juglindore të vendit deklaroi se një Turqi e fortë do të thotë ‘siguri e paqes dhe stabilitetit rajonal’. “Padyshim që Turqia është pengesa më madhe përpara këtyre skenarëve të përgjakura kundrejt rajonit ...

Read More »

Policia e Kosovës më profesionalja në rajon

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj ka pritur në takim njoftues, ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu. Në këtë takim u diskutua për bashkëpunimin e mirë ndërmjet MPB-së dhe OSBE-së në Kosovë dhe të dy bashkëbiseduesit u dakorduan se ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Shefi i OSBE-së theksoi se Policia e Kosovës është policia ...

Read More »

Aleanca për Shqiptarët – Haraçinë: Kërcënimet nga policia nuk na frikësojnë

ASH – Haraçinë: Kërcënimet nga policia nuk na frikësojnë APSH reagon ashpër ndaj frikësimit të aktivisteve të saj në Komunën e Haraçinës nga ana e Policisë Aktivisti jonë nga Haraçina Fuad Halimi sot është ftuar në ,,bisedë informative,, nga ana e policisë së Shkupit dhe është kërcënuar për aktivitetin e tij politikë si aktivistë i APSH-së në Haraçinë. E përkujtojmë ...

Read More »

Maqedoni, çertifikatat e lindjes dhe kurorëzimeve prej sot edhe në shtëpi

Shkupjanët prej sot në adresën shtëpiake do të mund të marrin çertifikatat e lindjes dhe kurorëzimeve. Për këtë duhet të regjistrohen në web-faqen e Drejtorisë për menaxhimin e regjistrave (DMR) ose në portalin uvmk.gov.mk, dhe të plotësojnë kërkesën, ndërsa pas pagesës do të marrin njoftim dhe kohë për dërgesën e dokumenteve në adresën shtëpiake. Siç informoi drejtori i DMR-së, Gjoko ...

Read More »

Komisioni i Ministrisë së drejtësisë kryen kontrolle në hapësirat e Gjykatës penale në Shkup

Pas daljes nga ndërtesa e Gjykatës penale në Shkup, Llazar Nanev, i cili është i caktuar kryetar i Komisionit nga Ministria e drejtësisë, komision i cili duhet të vërtetojë nëse ka pasur padrejtësi gjatë shpërndarjes së lëndëve te gjykatës të caktuar, deklaroi se edhe më tej do të vinë te gjykata për të vërtetuar gjendjen faktike me sistemin AKMIS për ...

Read More »

Kusari Lila takon banorët e fshatit Kusar

Kandidatja për Kryetare të Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, sonte ka qëndruar në fshatin Kusar, ku ka takuar banorët e këtij lokaliteti. Me këtë rast, kryetarja Kusari Lila, ka prezantuar të arriturat gjatë mandatit të parë qeverisës, por edhe objektivat zhvillimore për katër vitet e ardhëshme. “Entuziazmi i treguar gjatë këtyre ditëve të fushatës, tregon vendosmërine që kemi bashkë ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com