Templates by BIGtheme NET

Shëndetësi

Sirup natyral kundër kollit, i cili me të vërtetë ndikon!

Me fillimin e stinës së vjeshtës, në rend vijnë shumë viroza, ftohje, rrjedhje nga hundët dhe kollitja e pashmangshme. Që të jeni të përgatitur me kohë, bëni gati një sirup tërësisht natyral. Kolli tek fëmijët, por edhe tek të rriturit mund të jetë mjaft i mundimshëm dhe mërzitshëm, e poashtu edhe të zgjasë me ditë të tëra. Kur janë në ...

Read More »

Largojeni menjëherë nga shtëpia këtë produkt! Është vdekjeprurës

Zbardhuesi me klor është një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë e secilit prej jush. Aroma që lëshon ka një ndikim të madh në sistemin nervor, të frymëmarrjes dhe në atë imunitar, duke shkaktuar reaksione alergjike, astmë, autizëm dhe madje edhe kancer. Nëse keni evidentuar kollitje apo djegie pas përdorimit të tij, këto janë pikërisht shenja të vetive gërryese ...

Read More »

Çaji i zi, një aleat për të humbur peshë

Çaji i zi, ashtu si ai jeshili, ndihmon të bini në peshë por ka dhe përfitime të tjera për shëndetin. eritë e faktit që modifikon bakteret e zorrëve, duke rritur metabolizmin. Kështu thuhet në një studim të universitetit të Los Angeles, publikuar në European Journal of Nutrition. Sipas studimit, si çaji i zi dhe ai jeshil promovojnë praninë e baktereve ...

Read More »

OBSH: Bota mbetet pa antibiotikë efikas, infeksionet janë më rezistuese

Në botë mungojnë antibiotikë efikas për shkak të rezistencës së rritur të sëmundjeve ndaj ilaçeve, kumtoi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). OBSH-ja paralajmëron se nuk ka antibiotikë të mjaftueshëm, zhvillimi i të cilëve është në vijim, që të mund të mjekohen infeksionet më rezistuese, siç është tuberkulozi, prej të cilit vdesin pothuajse 250.000 njerëz në vit. Drejtori i përgjithshëm i ...

Read More »

4 arsyet pse duhet të konsumoni 1 lugë vaj ulliri çdo mëngjes

Vaji i ullirit ka qenë në fokus të shumë kërkimeve shkencore për vite me radhë, të cilat kanë vërtetuar se është një ndër ushqimet më të shëndetshme që natyra i ka falur njeriut. Ai është i pasur me lëndë të ndryshme ushqyese, antioksidues, yndyra të pangopura, lëndë ushqyese anti-inflamatore që parandalojnë sëmundje të ndryshme, luftojnë radikalet e lira, ulin nivelin ...

Read More »

Si të heqësh dhjamin në zona të caktuara

Obeziteti është kthyer në një shqetësim mbarëbotëror, ndërsa cilësohet si dhe një nga shkaqet kryesore të disa sëmundjeve si kanceri, diabeti, sulmet në tru dhe zemër etj. Por ndryshe nga çfarë është perceptuar deri më tani shëndoshja në të shumtën e rasteve tek njerëzit nuk ndodh në mënyrë uniforme, por në pjesë të veçanta të trupit, dhe për çdo rast ...

Read More »

Ja çfarë ju shkakton erën e keqe të gojës, largojeni menjëherë nga goja (VIDEO)

Era e keqe e gojës mund të shkaktojë një përshtypje të keqe tek njerëzit me të cilët ju flisni. Shumë njerëz vuajnë nga kjo çështje e gojës, jo vetëm për shkak të prishjes së dhëmbëve, por edhe për shkak të një problemi serioz shëndetësor, transmeton Gazeta Shneta. Halitoza ose era e keqe, është një simptomë e aromës së pakëndshme të ...

Read More »

Shenjat treguese që trupi po vuan nga niveli i lartë i acidit

Studime të shumta kanë dalë në përfundimin se aciditeti i lartë në trup mund të dëmtojë dhëmbët Trupi i njeriut është një sistem i balancuar i kimikateve, baktereve dhe qelizave. Nëse stomaku kërkon aciditet të lartë për të tretur ushqimet, sistemi imunitar kërkon një mjedis alkalin. Organizmi është në ekuilibër kur pH është rreth vlerës 7, por shpesh trupi futet ...

Read More »

Sa lugë sheqer në ditë duhet t’i konsumojnë fëmijët

Fëmijët nuk duhet të kenë më shumë se 6 lugë sheqer në ditë, kjo është e barabartë me një çokollatë të vogël dhe më pak se një kanaçe me lëng të gazuar, shkruan DailyMail. Një kanaçe me CocaCola përmban përafërsisht 10 lugë çaji me sheqer, transmeton KosovaPress. Për shumë fëmijë, një pije me sheqer dhe një çokollatë janë të përditshme ...

Read More »

Agjërimi mund ta mposhtë kancerin?

Të mbash dietë gjatë trajtimit të kancerit mund të ndihmojë në tkurrjen e tumoreve, kanë gjetur shkencëtarët. Të kufizosh marrjen e kalorive përmes një diete të kontrolluar me kujdes mund të ndihmojë në rritjen e efekteve të kemoterapisë, kanë gjetur studimet e hulumtuesve francez dhe amerikan. Ata besojnë se kjo dietë funksionon për shkak se efekti i “agjërimit” në trup ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com