Templates by BIGtheme NET

Shëndetësi

Mjekët janë habitur: Ky lëng i thjeshtë ul shtypjen e gjakut, kolesterolin dhe forcon eshtrat

Kakao është shumë e shëndetshme, derisa pos se ka dhe një shije të këndshme, është shumë ushqyese dhe mundet të ndikojë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut dhe forcon venat e gjakut, derisa kështu mundet edhe të ulë kolesterolin e lartë. Për të gjitha këto veti shëruese meritor janë flavonoidet që kakao i përmban në përmbajtjen e saj, ...

Read More »

Sekreti i parandalimit të kancerit në mushkëri gjendet në hundë

“Kanceri i mushkërive është vrasësi më i madh në botë dhe arsyeja kryesore është se në shumicën e rasteve diagnostifikohet me vonesë”, thotë Avi Spira, pulmonologist nga Universiteti i Bostonit. “Kur pacientët kanë simptomat e para dhe vijnë të mjekur, zakonisht tumori është përhapur edhe jashtë mushkërive dhe se si mjekë nuk mund të bëjmë aagjë”, shtoi ai, transmeton portali ...

Read More »

Dhembja në nyja është shenjë e parë e sëmundjes vdekjeprurëse: Duhet patjetër ta dini, mjekët shpesh gabojnë!

Sëmundja vdekjeprurëse mund të shërohet vetëm nëse zbulohet në fazën e hershme. Për shkak të spektrit të ndryshëm të simptomave, kanceri i eshtrave është sëmundje e rrezikshme e cila shpesh diagnostikohet gabimisht. Kanceri i eshtrave është tip shumë i rrallë i kancerit i cili kryesisht zhvillohet ngjashëm me artritin dhe bëhet më i keq gjatë natës. Prandaj, ndonjëherë kjo sëmundje ...

Read More »

Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve

Pasta e dhëmbëve nuk është vetëm mjet për higjienën e gavrës së gojës. Me përbërjen e saj që ka, është e dobishme edhe për tharje të puçrrave, lisë së ujit, mund të ndërpresë edhe rrjedhjen e gjakut pas situatave të pakëndshme të depilimit, zbardh, shndrit, freskon, largon njollat, ripërtërin dhe mbron smaltin. Por, pasta bën çudira për shumë gjëra dhe ...

Read More »

Bëje këtë çdo mëngjes dhe jeta jote do të ndryshojë

E kemi përmendur disa herë që mëngjesi është vakt shumë i rëndësishëm dhe nuk duhet të mënjanohet asnjëherë, sidomos nëse doni të bini në peshë. Në të vërtetë një mëngjes i shëndetshëm ju ndihmon jo vetëm të humbisni kilogramët e tepërt, por sipas studimeve thuhet se parandalon dhe kancerin e zorrës së trashë, sidomos nëse konsumoni tërshërë. Hani tërshërë me ...

Read More »

Veset e këqija që mund të jenë të shëndetshme

Studimi i fundit ka arritur në përfundim se disa zakone jo të mira, janë të shëndetshme për organizmin e njeriut, raporton Mail Online. Kështu të jeni të varur nga kafeina, apo çokollata dhe të krijoni zhurmë për të ngrënë diçka të tillë është në të mirën e shëndetin tuaj, pasi ajo largon stresin, nervozizmin, dhe largon mendjen për një kohë ...

Read More »

Pijeni këtë lëng në mëngjes dhe do t’i eliminoni shtresat dhjamore në bark

Për fat të keq, shtresat dhjamore më së vështiri është të eliminohen në hapësirën e abdomenit. Yndyrat zakonisht gjenden në atë hapësirë. Yndyrat në stomak ndikojnë edhe në dukjen fizike të njeriut, por grumbullimi i tepërt i tyre mundet të shkaktojë edhe sëmundje të shumta. Për fat të mirë, gjithmonë mund të mbështetemi në ilaçet natyrale. Ja, ky ilaç me ...

Read More »

PINI SA MË SHUMË LËNGË KASTRAVECI TURSHI, JA ÇFARË I BËN…

Kastravecët turshi janë të shkëlqyeshëm për hidratim dhe detoksifikim. Gjashtë arsye të fuqishme do t’ju bëjnë edhe juve që pirja e këtij lëngu t’ju bëhet shprehi. Nëse jeni adhurues i kastravecëve turshi, kemi lajme të mrekullueshme për ju – lëngu i cili mbetet në kavanoz pasi që t’i keni ngrënë kastravecët gjithashtu është shumë i shëndetshëm! Kastravecët turshi përmbajnë mjaft ...

Read More »

Krem-supa vitaminoze

Një supë e lehtë, shumë e ushqyeshme dhe e shëndetshme. Të gjithë do të mbeten të kënaqur. Për 6 persona nevojiten: – 2 patate të mëdha, – 2 molla të tharta, – Një qepë e vogël, – 2 pjesë të bardhë të preshit të grirë imët, – 1,5 l supë zogu, – 1 fletë dafine, – 1 degë temjani, – ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com