Templates by BIGtheme NET

Shëndetësi

Si jepet ndihma e parë pas pickimit të insekteve

Pickimi nga insektet eshte nje dukuri e shpeshte që, zakonisht, ndodh gjatë muajve të verës. Fatmirësisht, rastet e tilla janë mjaft të rralla dhe nuk paraqesin probleme të rënda mjekësore. Pickimet nga insektet (grerëzat, bletët, rriqrat) janë të rëndësishme shkaktojnë reaksione alergjike, të cilat e sensibilizojnë organizmin e njeriut. Simptomat dhe shenjat Te pickimet nga insektet veprimet helmuese shoqërohen me ...

Read More »

Thinja? Mënyra natyrale për t’i zhdukur

Problemi më i madh i femrave është dalja e thinjave. Ndaj një industri e tërë botërore shfrytëzon këtë fakt duke prodhuar miliarda produkte me kimikate për të ngjyrosur flokët, ku kryesisht femrat i përdorin për të zhdukur thinjat. Por në vend që të përqendrohemi gjithnjë e më shumë tek industria, është koha të kthejmë kokën pas, shumë vite më parë, ...

Read More »

SI TË BËNI VETË SERUM PËR RRITJEN E VETULLAVE

Po të shihni me vëmendje, përreth jush ka shumë femra të cilat për shkak të mungesës së  vetullave të dendura, kanë gjetur zgjidhje tek lapsi i zi, të cilin e aplikojnë aq keq sa duket sikur punojnë në ndonjë cirk. Madje nuk ngurojnë t’ua këshillojnë edhe të tjerave, duke shtuar në këtë mënyrë numrin e rasteve me tipare shpërfytyruese. Përdorimi i ...

Read More »

Parandalimi i shtatzenise

6 GJERA QE DUHET TE DINI PER TE PARANDALUAR SHTATZENITE E PAPLANIFIKUARA PAS MARREDHENIEVE TE PAMBROJTURA (KOKRRAT E URGJENCES) Cfare jane Kokrrat e Urgjences? Kokrrat e Urgjences jane e vetmja metode e Planifikimit Familjar qe ju mbron nga nje shtatzeni e paplanifikuar PAS nje marredhenieje te pambrojtur seksuale. Ato duhet te merren brenda 5 ditesh PAS marredhenies se pambrojtur seksuale. ...

Read More »

Qeni nuhat kancerin dhe i shpëton jetën vogëlushes 3-vjeçare

Thuhet se qentë janë të aftë ta kuptojnë kur padroni i tyre sëmuret. Një studim i realizuar në vitin 2006 në “Integrative Cancer Therapies” ka treguar për sistemin nuhatës të qenve në raste të sëmundjeve të tilla si kanceri. Testet e ndryshme kanë arritur në përfundimin se në prani të njerëzve të shëndetshëm dhe të tjerëve të sëmurë nga kanceri, ...

Read More »

Drejtori dhe zëvendës drejtori i një spitali në Kinë ku pacientët janë infektuar me virusin HIV janë pezulluar nga puna, raporton Anadolu Agency (AA). Siç lajmëron agjencia shtetërore e lajmeve nga Kina, Xinhua, virusi është përhapur nga një pacient i cili ka qenë HIV pozitiv, virusi i të cilit është bartur tek të tjerët përmes ripërdorimit të mekanzimit për ushqim ...

Read More »

Nëntë llojet e inteligjencës, cilën keni ju?

Një nga qëllimet e studimit të trurit në fundin e shek. XX ka qenë ndërgjegjësimi se ai zotëron një shumësi inteligjencash, që e kanë fillesën që në fëmijëri, transmeton Opinion. Ato janë: Inteligjenca e të folurit – përbën pjesën më të madhe të nivelit të inteligjencës standarde. Lidhet me aftësinë e fëmijës për të kuptuar domethëniet e fjalëve, dhe, ndërsa ...

Read More »

Sëmundja e lëkurës psoriasis, tani mund të mposhtet me antitrupa

Shëndet – Një dritë jeshile është dhënë për të gjithë ata persona që vuajnë nga sëmundja e lëkurës psoriasis ose inflamacioni i saj. Zbehja e këtij të fundit do të çojë drejt kurimit të plotë të sëmundjes. Ilaçet e para kundër saj do të dalin shumë shpejt në treg Duket se janë bërë hapa përpara kundër luftës ndaj psoriasis. Në ...

Read More »

Luftoni stresin duke ndjekur një hobi kreativ

Të marrësh pushim për t’iu dedikuar një aktiviteti të këndshëm dhe relaksues, është një hap i nevojshme për luftimin e stresit. Janë kënaqësi që vinë nga disa aktivitete të thjeshta dhe të përballueshme për të gjithë. Po flasim për hobi që janë gjithashtu edhe kreativë, shumë të përhapur dhe praktikuar nga një numër i madhe njerëzish. Ja disa prej tyre ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com