Templates by BIGtheme NET

Shëndetësi

Djersitja e tepërt gjatë natës, shenjë paralajmëruese e 8 problemeve shëndetësore

Të zgjohesh në mes të natës e të shohesh që jastëku, çarçafët e rrobat janë bërë qull në djersë, nuk është shenjë paralajmëruese e një sëmundjeje të vetme , por e 5 problemeve shëndetësore. Nuk po flasim për rastet kur temperatura e dhomës është shumë e lartë, apo ju jeni mbuluar trashë, pasi është normale që ju të djersiteni , ...

Read More »

Çfarë janë fluturat antistres dhe a duhen lejuar fëmijët të luajnë me to? (Video)

Flutura antistres është objekti i cili po “çmend” botën, por mund t’iu ketë shpëtuar vetëm nëse nuk keni fëmijë apo internet. “Fidget Spinners” në anglisht quhet flutura antistres dhe janë lodra për të rinjtë, të cilat kanë si funksion menaxhimin e stresit dhe DHD-në (edhe pse kjo e fundit është kundërshtuar nga ekspertët). Kjo është një pajisje jo shumë e ...

Read More »

Recetë për largimin e rrudhave brenda një jave

Sapo femrat shohin ndonjë rrudhë në fytyrë, gjëja e parë që bëjnë është përdorimi i kremrave të shtrenjtë, të cilat janë të tejngopura me kimikate të rrezikshme, që në të vërtetë më shumë bëjnë dëm sesa dobi. Por në fakt, ekziston një recetë që dritare.net e sjell për çdokënd. Është një mrekulli e vërtetë, e cila do të heqë rrudhat ...

Read More »

Konsumimi i tepërt i alkoolit ndikon ndryshe tek femrat dhe meshkujt

Studiuesit kanë zbuluar se konsumimi i tepërt të alkoolit ka efekte të ndryshme tek femrat dhe tek meshkujt. Zona që preket nga alkooli përbëhet nga një grup strukturash që përfshijnë amigdalën dhe hippocampus, të cilat ndikojnë në kujtesën dhe vendimmarrjen. Hulumtuesit studiuan 60 persona, 30 gra dhe 30 burra, të cilët ishin alkoolistë prej një periudhe të gjatë kohore, si ...

Read More »

Luani i zemrës, bima mbrojtëse e jetës

Në lashtësi, luani i zemrës ose siç njihet “Leonurus cardiaca”, është përdorur për të trajtuar rrahjet e çrregullta të zemrës të shkaktuara nga ankthi. Në Shqipëri, kjo bimë rritet e egër në natyrë. Njerëzve u duket si një barishte e zakontë, por ata që sigurojnë të ardhura falë bimëve mjekësore, e konsiderojnë veten me fat kur e gjejnë luanin e ...

Read More »

Maska që po çmend Instagramin: Dukeni 10 vite më të reja

Kur bëhet fjalë për trendet e bukurisë, të gjithë presin të shohin spektakël. Maska e fundit që do t’ju tregojmë vjen nga Koreja e Jugut. Bëhet fjalë për nje maskë xhel, e cila tërheq plotësisht lëkurën e fytyrës tuaj, saqë edhe lëvizja më e vogël do të shkaktonte të çara të saj. Është e çuditshme, por sikurse shkruan “Elle” kjo ...

Read More »

Keni probleme me MILINGONAT? Ka disa zgjidhje shumë efikase për të larguar ato

Aktualisht, këta mysafirët të bezdisshëm mund të kenë filluar festën në shtëpinë tuaj. Ju përpiqeni t’i zhdukni një nga një këto insekte të vogla por ato vazhdojnë të shfaqen ditën tjetër dhe tashmë janë kthyer në një acarim të vërtetë për ju. Këto insekte të vogla punëtore mund t’i largoni me metoda të ndryshme pasi ato fillojnë të shfaqen kudo, ...

Read More »

Shumë gjëra që nuk i dinim për dredhëzat

Të kuqe dhe të bukura, me një formë “zemre” afërsisht, këto janë luleshtrydhet. Ato kanë vitaminën C dhe flavanoidët dhe për këtë kanë një mijë veti të këtij fruti mik të shëndetit dhe të mirëqënies sonë. Larg anemisë Luleshtrydhet përmbajnë shumë vitaminë C, mendoni që pesë luleshtrydhe kanë vitaminë C sa një portokall, dhe siç e dimë kjo vitaminë favorizon ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com