Templates by BIGtheme NET

Shëndetësi

Bëni këto ushtrime të syve për ta përmirësuar shikimin

Ushtrimi i syve është një nga gjërat e thjeshta të cilën shumë pak njerëz e bëjnë, por që ndihmon jashtëzakonisht shumë për ta mirëmbajtur shikimin e mirë. Më poshtë Telegrafi ju sjellë disa ushtrime të syve, të cilat nuk do t’ju marrin shumë kohë, e gjithashtu janë shumë të lehta për tu bërë: – Kapitni sytë për dy minuta – ...

Read More »

Kujdes me patatet sepse mund të shkaktojnë diabetin

Është konsideruar si armiku më i madh i dietës, ndërsa kërkohet zëvendësimi i shujtës me ushqime tjera. Por, tani njohësit e ushqimin, pataten po e konsiderojnë si shkaktarin e diabetin e tipit të dytë. Hulumtimi zbulon se ngrënia e shtatë apo më shumë pjatave me patate, për një javë, nxitë diabetin për 33 për qind. Madje, vetëm katër shujta me ...

Read More »

Para se të shkoni të flini gjumë, hani një grusht fara të bardha: As ilaçet nuk mund t’i bëjnë këto shtatë gjëra!

Shtatë në një – ilaç i këtillë nuk ekziston diku tjetër pos në natyrë. Farat e kungullit tashmë me mijëra vite përdoren për qëllime mjekësore, sepse janë burim i shkëlqyeshëm i shumë vitaminave, transmeton Telegrafi. Veç kësaj, shkenca ka konstatuar që vlera nutritive ngrihet sa më shumë që të qëndrojnë, për ç’gjë janë pothuajse unike në natyrë. Ja edhe disa ...

Read More »

Si të mbani trupin në formë duke pirë lëng lakre

Nëse nuk e preferoni, por megjithatë do të dëshironit që ta “fusni” në organizëm në mënyrë që të përmirësoni shëndetin tuaj, ju këshillojmë që të provoni këtë pije nga lakra e freskët. Falë shtesës së lëngut nga aloe vera (mund ta gjeni në çdo dyqan të ushqimit të shëndetshëm), xhenxhefil apo menta, ka shije të shkëlqyeshme, andaj do të mund ...

Read More »

Si t’i eliminoni rrudhat rreth zonës së syve me përbërës natyralë

Rrudhat e para që shfaqen janë në fytyrë dhe kryesisht në zonën rreth buzëve dhe syve. Ekspozimi në diell, mungesa e gjumit, pirja e duhanit, përshpejtojnë procesin e shfaqjes së rrudhave. Ja, si të eliminohen rrudhat me përbërës natyralë: 1. Kastraveci është i pasur me tiaminë, riboflavin, niacin, vitamina B që jo vetëm hidratojnë lëkurë, por dhe e qetëson dhe ...

Read More »

Fuqia e Luleshtogut

Kokrrat e shtogut janë të ngrënshme dhe përdoren për përgatitjen e ëmbëlsirave, tartave, salcave në kulinarinë Italiane, Austriake dhe Gjermane. Këto vende mburren me një gatim që quhet “Hollerküchel” dhe që përgatitet me lulet dhe kokrrat e shtogut të lyera në brumë dhe të skuqura. Ato spërkaten me sheqer dhe kanellë dhe shërbehen si ëmbëlsirë. Vlerat e shtogut Të gjitha ...

Read More »

Simptomat e hershme të kancerit, të cilat 90 për qind e njerëzve i injorojnë

Trupi i njeriut është i ndërtuar asisoj që të na dërgojë shenja si simptoma të cilat na tregojnë se diçka është duke shkuar gabim. Fatkeqësisht, shumica e njerëzve i shmangin shenjat e tilla, duke menduar se ajo është zgjedhja e duhur. Megjithatë, Telegrafi më poshtë ju sjellë disa shenja të kancerit, të cilat ekspertët ju sugjerojnë t’i merrni me seriozitetin ...

Read More »

Kjo recetë i ka lënë mjekët pa fjalë! Shëron gjunjët, eshtrat dhe nyjet menjëherë

Derisa plakemi, organet dhe trupi ynë në tërësi fillojnë të përkeqësohen, gjëra që janë të lidhura kryesisht me moshën. Dhimbja e kockave është një nga dhimbjet më të zakonshme të trupit me kalimin e kohës. Shumë njerëz përpiqen për ta tejkaluar këtë dhimbje me ilaçe dhe medikamente tjera, por ekziston një mënyrë e trajtimit të dhimbjes krejtësisht natyrshëm pa asnjë ...

Read More »

Nëse ju apo ndokush i familjes vuan nga qarkullimi i dobët i gjakut, KËTO truqe me siguri do t’ia lehtësojnë vështirësitë për VETËM 30 MINUTA

Së paku një herë në jetë, ndodh që edhe femrat edhe meshkujt të kenë probleme me qarkullimin e gjakut. Në rast që edhe ju keni probleme të këtilla, nga ky artikull do të mësoni se si të ushtroni drejt. Ushqimi i pashëndetshëm dhe pasivitetit mund të çojnë në probleme serioze. Yndyrat dhe materiet e dëmshme ngushtojnë enët e gjakut dhe ...

Read More »

Ky është mjalti më i shtrenjtë në botë, do ju dhemb koka kur ta mësoni sa kushton!

Mjalti është një ndër superushqimet më të njohura në botë. Ky ushqim e ka origjinën mijëra vjet më parë. Përdorimet e tij në kuzhinë dhe mjekësi alternative janë të pafundme. Por a jeni gati të paguani 5000 euro, për një kilogram të vetëm? Mjalti më i shtrenjë në botë është nxjerrë nga 1800 metra thellësi, në një shpellë që gjendet ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com