Templates by BIGtheme NET

Shëndetësi

Kjo recetë i ka lënë mjekët pa fjalë! Shëron gjunjët, eshtrat dhe nyjet menjëherë

Derisa plakemi, organet dhe trupi ynë në tërësi fillojnë të përkeqësohen, gjëra që janë të lidhura kryesisht me moshën. Dhimbja e kockave është një nga dhimbjet më të zakonshme të trupit me kalimin e kohës. Shumë njerëz përpiqen për ta tejkaluar këtë dhimbje me ilaçe dhe medikamente tjera, por ekziston një mënyrë e trajtimit të dhimbjes krejtësisht natyrshëm pa asnjë ...

Read More »

Nëse ju apo ndokush i familjes vuan nga qarkullimi i dobët i gjakut, KËTO truqe me siguri do t’ia lehtësojnë vështirësitë për VETËM 30 MINUTA

Së paku një herë në jetë, ndodh që edhe femrat edhe meshkujt të kenë probleme me qarkullimin e gjakut. Në rast që edhe ju keni probleme të këtilla, nga ky artikull do të mësoni se si të ushtroni drejt. Ushqimi i pashëndetshëm dhe pasivitetit mund të çojnë në probleme serioze. Yndyrat dhe materiet e dëmshme ngushtojnë enët e gjakut dhe ...

Read More »

Ky është mjalti më i shtrenjtë në botë, do ju dhemb koka kur ta mësoni sa kushton!

Mjalti është një ndër superushqimet më të njohura në botë. Ky ushqim e ka origjinën mijëra vjet më parë. Përdorimet e tij në kuzhinë dhe mjekësi alternative janë të pafundme. Por a jeni gati të paguani 5000 euro, për një kilogram të vetëm? Mjalti më i shtrenjë në botë është nxjerrë nga 1800 metra thellësi, në një shpellë që gjendet ...

Read More »

Largoni aknet në mënyrë natyrale

Përbërësit: 1 lugë çaji mjaltë natyral1 lugë çaji arrë myshku 1 lugë gjelle lëng limoni 1 lugë gjelle pluhur kanelle Si ta përgatisni? Përzieni të gjithë përbërësit në një enë derisa të krijohet një masë homogjene. Në rast se lëkura juaj është më sensitive, atëherë shtoni më shumë mjaltë. Vendoseni maskën në fytyrë, dhe sigurohuni që të keni kujdes në ...

Read More »

Femrat janë më të prira të vuajnë nga astma sesa meshkujt

Një ekip i hulumtuesve besojnë se testosteroni mund të jetë arsyeja se përse femrat janë shumë më të prira të zhvillojnë astmën pas pubertetit sesa meshkujt. Në këtë studim të ri të kryer me minj, shkencëtarët kanë zbuluar se testosteroni – hormon mashkullor i seksit – e ndalon zhvillimin e qelizave të imunitetit që e shkaktojnë astmën alergjike. Ky lloj ...

Read More »

Çfarë zbulon pëlcitja e buzëve?

Më së shpeshti buzët pëlcasin për shkak të erërave, ajrit të ftohtë, por edhe për shkak të pirjes joadekuate të ujit dhe shprehive të këqija të lëpirjes së buzëve. Mirëpo kjo mund të jetë edhe sinjal i ndonjë çrregullimi në organizëm, transmeton Telegrafi. Mungesa e vitaminave të nevojshme Mungesa e vitaminave B2 dhe B3 vërehet në buzë, gjuhë madje edhe ...

Read More »

Dy mënyra për t’u zgjuar në mëngjes pa pirë kafe

Nëse nuk je adhuruese e kafes, është e vështirë të ndihesh e zgjuar pa goditjen që të jep kafeina, për të cilën shumica e njerëzve kanë nevojë. Nëse nuk e konsideron veten njeri mëngjesi, zgjimi çdo ditë mund të jetë i vështirë, ndërsa të gjithë të tjerët janë të qetë dhe flenë edhe disa orë. Kush do të dëshironte ta ...

Read More »

Përdorimet e veçanta të mjaltit në kuzhinë që mbase nuk i dini

Mjalti është një ushqim me mjaft vlera, shumë nga të cilat janë të dobishme, në kuptime të ndryshme, edhe në fushën kulinare. Artikulli në fjalë ju njeh me disa nga përdorimet e tij. Mjalti është një nga ushqimet më të vjetra mes atyre që ka edhe vendi ynë. Në të kaluarën kur sheqeri nuk njihej ende, për ëmbëlsirat përdorej pikërisht ...

Read More »

Merr kohë vetëm një minutë: Kjo është mënyra më e lehtë për ta kontrolluar shëndetin tuaj

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është monitorimi i shëndetin tonë, por shumë pak nga ne gjejmë kohë të shkojmë herë pas here te doktori për kontrollime rutinore. Megjithatë, ekspertët, me qëllim që t’jua lehtësojnë këtë procedurë, kanë zbuluar një mënyrë të lehtë për ta monitoruar shëndetin tuaj pa pasur nevojë të dilni nga shtëpia, transmeton Telegrafi. Si ...

Read More »

Këto janë 10 ushqimet që lehtësojnë tretjen në rast kapsllëku

Nuk ka gjë më acaruese sesa ndjesia sikur duhet të shkosh urgjent në tualet dhe më pas ulesh dhe pret…pret. Kapsllëku është një nga problemet më të zakonshme gastrointestinale. Shumë njerëz që vuajnë nga kapsllëku, kanë dhimbje gjatë jashtëqitjes dhe shpesh kanë tendosje, fryrje dhe ndjesinë e një zorre të mbushur. Pothuajse çdo njeri mund të vuajë nga kapsllëku në ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com