Templates by BIGtheme NET

Lajme

Mediat turke zbulojnë “terrorist” të Gylenit tek Lëvizja Besa!?

Gazeta turke e afërt me presidentin Erdogan, “Sabah” dje ka publikuar një lajm të autorit Mahmut Ovur e që flet për strategjinë e organizatës FETO në Ballkan. Sipas lajmit të gazetës Sabah organizata terroriste FETO ka shtrirë ndikimin e saj në Ballkan dhe duke kapur parti politike, organizata biznesi dhe ka shtrirë ndikimin e saj edhe në Ambasadën turke në Maqedoni. ...

Read More »

Avokati i popullit Ixhet Memeti ankohet se nuk e përfill askush

Avokati i Popullit Ixhet Memeti në intervistën javore për Radio Evropa e Lirë, deklaroi se mesazhet themelore të cilat dalin nga Avokati i Popullit për situata dhe fusha të ndryshme, ngelin në sirtaret e Kuvendit, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Fatkeqësisht, mesazhet themelore të cilat dalin nga Avokati i Popullit për situata dhe fusha të ndryshme, ngelin në sirtaret e Kuvendit. Për ...

Read More »

Demanton Mijallkov: Deklarata e Zekirit, gënjeshtër e kulluar. Të kërkojë falje ose do ta padis për shpifje!

Pas deklaratës së deputetit të LSDM-së Muhamed Zekiri se mbrëmë në orët e vona të natës në një lokal ishte sulmuar nga truprojet e ish kreut të DSK-së Sasho Mijallkov, është deklaruar edhe ky i fundit, shkruan Fjala. “Deklarata e dhënë nga Muhamed Zekiri është gënjeshtër dhe shpifje. Rreptësisht i dematoj manipulimet se dikush nga sigurimi im e ka sulmuar. ...

Read More »

Ja kush i kontrollon pyetjet e testimit ekstern të stërmbushur me gabime

Testimi ekstern skandaloz për të cilin të gjithë kanë ankesa duke filluar nga nxënësit, mësimdhënësit e deri tek prindërit, vazhdon të realizohet edhe pas shumë përpjekjeve për të hequr atë nga reformat e arsimit që u bënë kohë më parë, shkruan Portalb. Nxënësit e shkollave të mesme dhe po ashtu ata fillore protestuan disa herë duke bllokuar rrugët e qytetit, ...

Read More »

Policia publikon videon nga aksioni anti-drogë në Maqedoni, arrestohen mbi tre persona

Prokuroria Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit informon se gjatë ditës së djeshme në koordinim me Ministrinë e Punëve të Brendshme, gjegjësisht me departamentin për krim të organizuar ka realizuar një aksion anti-drogë, njofton Fjala. “Duke punuar në kontinuitet për zbulimin dhe ndjekjen e krimit të organizuar Prokuroria Publike udhëheqë me një procedurë parahetimore për zbulimin e ...

Read More »

Bejli: USAID nuk punon për rënimin e qeverisë së Maqedonisë

Ambasadori amerikan Jess Bailey në intervistën dhënë TV SItel ka komentuar edhe për procesin e desorosizimit të cilin e theksoi VMRO-DPMNE-ja pas zgjedhjeve. Bailey thotë se USAID nuk punon kundër qeverisë por ajo është e angazhuar që krizës ti jepet fund dhe vendi të drejtuhet nga ana e duhur. “Se USAID është duke punuar për të përmbysur qeverinë thjesht nuk ...

Read More »

Me rastin e marrjes së mandatit si deputet : Universiteti Ndërkombëtarë Islamik i Malajzisë me urim për Vesel Memedin

Universiteti Islamik Ndërkombëtar i Malajzisë në faqen e tyre zyrtare ka publikuar një urim në të cilin kanë lëshuar një telegram për Dr. Prof. Vesel Memedin me rastin e zgjedhjes së tij si deputet në Parlamentin e Maqedonisë, shkruan fjalaonline.info . Siç duket z. Memedi ka qenë një student i dalluar gjatë studimeve në vitin 2000 vit kur edhe ka diplomuar dhe ...

Read More »

Bujar Osmani: Propozimi i ligjit për gjuhën është krejtësisht në kuadër të Kushtetutës

Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani përmes një statusi në facebook ka reaguar lidhur me spekulimet e fundit mediatike se propozim ligji të cilin e kanë dorëzuar  BDI e Ali Ahmetit del jashtë kushtetutës duke i demantuar ato, shkruan Fjala. “Në lidhje me spekulimet mediatike dhe brifingjet se propozim ligji i jonë për gjuhën del jashtë kornizës së kushtetutës dua fillimisht ...

Read More »

Prej sot gjuha shqipe është zyrtare në Federatën e Futbollit të Maqedonisë

Prej sot gjuha shqipe është bërë zyrtare dhe ka hyrë në përdorim të plotë dhe të barabartë me gjuhën maqedonase në punën e Federatës së Futbollit të Maqedonisë, shkruajnë disa portale maqedonase, përcjell Fakte. Sipas këtyre informacioneve, ky vendim është përkrahur unanimisht nga të gjiyhë delegatët dhe ka marrë 91 vota “për” dhe asnjë “kundër”.   Ndryshe, sot u rizgjodh ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com