Templates by BIGtheme NET

Vendi

BDI konfirmon, kurse Sheqerinska mohon takimet sekrete të liderëve maqedonas

Nënkryetarja e LSDM-së Radmilla Sheqerinska në një emision në Alsat-M ka zbuluar publikisht, për herë të parë se VMRO-DPMNE-ja ka tentuar në disa raste dhe akoma po tenton që të bëjë marrëveshje për amnesi të udhëheqësisë së ngushtë të saj. Ajo nuk zbuloi shum detaje pët këto propozime, të cilat, sipas saj kanë filluar që para një viti nga koha ...

Read More »

Katica Janeva dhe Fatime Fetai godasin Telekomin e Maqedonisë, priten kontrolle

Prokuroria Speciale Publike para një majit do të realizojë takim me tetë anëtarët nga Gjermania dhe Hungaria të Këshillit të drejtorëve të Telekomit të Maqedonisë, sepse edhe pas katër tentimeve nuk arriti të sigurojë urdhëresë gjyqësore për kontroll në kuadër të dy hetimeve lidhur me përgjimin masiv nga viti 2008 deri në vitit 2015, shkruan sdk.mk, duke u thirrë në ...

Read More »

LSDM: Të marrin fund obstruksionet ndaj vullnetit të qytetarëve

LSDM-ja edhe një herë bën thirrje që t’u jepet fund, siç thonë, obstruksioneve ndaj vullnetit të qytetarëve, duke shtuar se shumica do ta formojë Qeverinë e re, Sipas tyre, Trajko Veljanoski, OBRM-PDUKM-ja dhe Kryetari i shtetit, Gjorge Ivanov, janë të obligkuar që të lejojnë vazhdimin e proceseve demokratike. LSDM-ja paralajmëron se shkelja e Kushtetutës dhe të drejtës, duke rrezikuar stabilitetin ...

Read More »

Reagon dega e Strugës Lr-Pdsh:Tv Shenja megafon i një subjekti opozitar

Reagim ndaj të pavërtetave të TV Shenjës E dënojmë tendencën dhe shpifjet e Televizionit Shenja dhe gazetarit të saj nga Struga që luajne rolin e megafonit të një partie opozitare. Ky televizion dhe ky gazetar shpif paturpësisht rreth seancës së sotme të Këshillit komunal, ku me iniciativë të këshilltarëve u shkarkua kryesuesi i derisotëm i këshillit. E njoftojmë opinionin e ...

Read More »

Vejseli ka një porosi për shumicën parlamentare

Duke analizuar zhvillimin e ngjarjeve politike  pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit 2017 dhe procesin e krijimit të shumicës parlamentare prej 67 deputetëve për konstituimin  definitiv të Parlamentit dhe zgjedhjen e qeverisë së re, lideri i PPD-së, Abdyladi Vejseli konsideron se ky process tashmë është stërgjatur dhe manifestimet gjoja “demokratike” nëpër rrugë dhe Kuvendin e Maqedonisë kanë marrur karakter të urrejtjes ...

Read More »

Pjesa e parë, e vërteta për rastin “Monstra”

E vërteta për rastin “Monstra” fshihet thellë në qendrën e VMRO-DPMNE-së dhe në Ministrinë për Punë të Brendshme. Kështu shkruan “ohridsky”. Në tekst thuhet se redaktorit i redaksisë së “ohridsky.net” nëpërmes një telefonate, më 2 prill 2012, është informuar se po përgatitet një skenar në rajonin e Likovës dhe Radushë, se ka persona të uniformuar të UÇK-së dhe se duhet ...

Read More »

Ademi-Zhbogar: BE s’heq dorë nga Maqedonia

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Dr. Arbër Ademi, sot realizoi takim të rregullt pune me euroambasadorin Samuel Zhbogar, ku u diskutuan më shumë tema lidhur me agjendën Evropiane të Republikës së Maqedonisë. Në takim Zëvendëskryeministri Ademi shkurtimisht iu referua gjendjes politike në Maqedoni, dhe i përshëndeti përpjekjet e deritanishme të Unionit për gjetjen e daljes nga kriza. Vizitat e fundit të ...

Read More »

Sela i kujton Dimovskit fjalën që tha Jankullovska për shqiptarët

Kreu i LR-PDSH-së, Ziadin Sela sot në vazhdimin e seancës konstitutive të Parlamentit në një replikë drejtuar deputetit të VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski, këti të fundit ia rikujtoi thënien e ish ministres së brendshme, Jankullovska ku thoshte që shqiptarët mund ti shfarosë për dy orë, transmeton Zhurnal.   Sela i tha Dimovskit që kjo fjali e Jankullovskës është “gjenocidi” ndaj shqiptarëve ...

Read More »

Jeta dhe vdekja në Çair sipas “ligjit të xhungllës”

Jeta në pjesën shqiptare të metropolës së Maqedonisë, në “Shkupin e vjetër” siç lakmon ta emërojë Ali Ahmeti dhe nënkryetari i tij, njëherit edhe kryetar i Çairit tanimë 12 vite, Izet Mexhiti, mund të përshkruhet vetëm nga vetë banorët e kësaj komune, shkruan Fakte. Me rreth 65 mijë banorë (statistikë zyrtare nga regjistrimi i vitit 2002) të koncentruar në 3.5km2, ...

Read More »

Ish kryeprokurori do të mbrojë Bobanin, për vjedhjen e 3 milionë eurove te NLB Banka

Ish prokurori shtetëror Lupço Shvrgovski do të jetë avokat mbrojtës i 40 vjeçarit Boban S., i dyshuar për vjedhjen e 3 milionë eurove nga thesari i bankës NLB në Shkup. Informacionin për “Meta” e ka konfirmuar vetë Shvrgovski. “Po unë jam avokati i tij”, ka deklaruar Shvrgovski, por nuk ka dashur të komentojë asgjë lidhur me rastin. Vjedhja e 3 ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com