Sot do të shënohet Dita ndërkombëtare e romve

Sot në Manastir në sheshin “Maqedonia” do të shënohet Dita ndërkombëtare e romve (8 Prilli). Kjo ditë do të shënohet me aktivitete të ndryshme muzikore. Ndërsa Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, gjatë ditës së djeshme organizoi “Zyra të hapura” për qytetarët që jetojnë në lagjet rome. Ekipe nga Qendra për Punë Sociale dhe qendrat […]

Lexoni më shumë

Vazhdojnë protestat në Komunën Aerodrom, qytetarët kërkojnë anulimin e ndërtimeve të reja

Gjatë ditës së djeshme, qytetarët e Komunës së Aerodromit përsëri u mblodhën para komunës për të shprehur pakënaqësit e tyre për sjelljen eksprese dhe joprocedurale të Planit të Detajuar Urbanistik (PDU). Me këtë plan kryetari i komunës, Konevski mundëson ndërtime të reja në hapësira të gjelbërta. Sipas PDU, planifikohen ndërtesa shumëkatëshe në spitalin “Shtëpina e […]

Lexoni më shumë

“Fokus”: Kunati i Ivanovit i ka marrë 300.000 euro nga shteti në mënyrë të paligjshme?

Sasho Tonevski, vëllai i bashkëshortes së presidentit Gjorge Ivanov, Maja, me ndërmarrjen e tij “Delfino Medikal” ka arritur që të merr dëmshpërblim prej shtetit rreth 19 milionë denarë ose 300.000 euro, për shkak të ndalimit të marrëveshjes së dyshuar me Fondin për Shëndetësi për furnizim të pajisjeve dhe materialeve, për të cilat ish drejtori Rubinço […]

Lexoni më shumë

Petrovski i VMRO-DPMNE: АРТАНЕ (ARTANE), ju shkoni në opozitë se jeni 10 deputet, ndërsa ne kemi 51

– Drejtori i arkivit shtetëror të Maqedonisë, Filip Petrovski nuk po ndalet dhe nuk po pajtohet me realitetin që VMRO-DPMNE nuk e ka shumicën parlamentare dhe që duhet të kaloj në opozitë, transmeton Zhurnal. Ai së fundmi përmes një postimi në facebook iu ka përgjigjur deputetit të BDI-së, Artan Grubi ku ky i fundit ditë […]

Lexoni më shumë

Shtypet nga makina 9 vjeçari në Çair

Fëmija nëntëvjeçar nga Çairi mbrëmë ishte goditur nga një veturë, pas të cilës urgjenitisht është dorëzuar në spital. Nga MPB njoftojnë se fatkeqësia ka ndodhur në Çair kur vetura e tipit “Ford Fokus” drejtuar nga 59 vjeçari Gj.F. ka goditur fëmijën nëntëvjeçar dhe ka pësuar thyreje të eshtrave. Fëmijë është hospitalizuar për trajtim të mëtutjeshëm.

Lexoni më shumë

Milloshoski kundër zbardhjes së rastit “Monstra”

“Qëllimi i PSP-së/LSDM-së për “Qeveri të re reformuese” është që përpara Pashkëve në mënyrë të dhunshme të zgjidhet kryetari i Kuvendit, ndërkaq në Qershor të ngritën mbi 20 akuza të pabaza kundër kundër anëtarëve të VMRO-DPMNE-së të cilët i zbardhin politikat e dëmshme të Zaevit. Deri në fund të vitit do të duhet që PSP […]

Lexoni më shumë

LSDM synon të marr Çairin me një shqiptar!

Lideri i social-demokratëve Zoran Zaev pretendon që komunën më të dendur në Maqedoni për nga popullata, ta fus nën gjirin e saj përmes kandidimit të një shqiptari për kryetar të kësaj komune. Ky kandidat, nga burim brenda LSDM-së është as më shumë e as më pak, por deputeti aktual i kësaj partie në Kuvendin e […]

Lexoni më shumë

Edhe ish këshilltari shqiptar i Ivanovit kërkon dorëheqjen e tij

Ish këshilltari shqiptar i presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, Ejup Berisha, ka nënshkruar peticionin on-line për dorëheqjen e tij, raporton Gazeta Lajm. Berisha u është bashkangjitur më shumë se 5.000 qytetarëve të cilët deri tani kanë nënshkruar peticionin për dorëheqjen e Ivanovit, të cilin e konsiderojnë si fajtorin kryesor për krizën institucionale në Maqedoni.   […]

Lexoni më shumë