LSDM ka një porosi për Gruevskin

LSDM-ja përmes një kumtese me shkrim i është përgjigjur deklaratave të kryetarit të OBRM-PDUKM-së, Nikolla Gruevski, i cili tha se Zoran Zaevi tenton t’i frikësojë gjykatësit me qëllim që ta shpëtojë veten. Nga LSDM thonë se, ka mbaruar koha e gjykatësve partiak dhe se po vijon rizgjedhja e praktikave evopiane. “Qytetarët e mbrojtën shtetin e […]

Lexoni më shumë

Xhaferi takon ambasadoren zvicerane në Shkup

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sot realizoi takim zyrtar me ambasadoren e Konfederatës zvicerane në Republikën e Maqedonisë, Sibil Suter Tejada. Në takim, siç kumtoi Kabineti i Kryetarit të Kuvendit, ambasadorja Tejada ka uruar Xhaferin për zgjedhjen në funksion dhe i ka dëshiruar mandat të suksesshëm. Ajo shfaqi shpresë se pas krizës politike, së shpejti, […]

Lexoni më shumë

Thaçi: PDSH-ja opozitë konstruktive

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Menduh Thaçi sot në selinë e partisë priti në takim ambasadorin e Francës në vend, Christian Timonier. Nga PDSH thonë se, në takim është biseduar për krizën dhe zhvillimet e fundit në vend, si dhe ecurinë e reformave që Maqedonia duhet t’i përmbush drejt proceseve integruese. Kryetari Thaçi shprehu […]

Lexoni më shumë

Xhaferi-Reka: Idetë për konflikte ndërnacionale janë të dështuara

Ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Fatos Reka, është takuar me kryetarin e ri të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, përcjell Telegrafi Maqedoni. Bashkëbiseduesit konstatuan se sukses mund të kenë vetëm konfrontimet e koncepteve politike konstruktive, kurse idetë tjera për përplasje ndërshtetërore, ndëretnike, ndërkombëtare janë të “dënuara” të dështojnë. Reka u shpreh për vazhdimin e marrëdhënieve […]

Lexoni më shumë