Templates by BIGtheme NET

Vendi

Lajm i mirë për Shqipërinë, Mogherini: Pas Brexit, Ballkani të hyjë në BE

Bashkimi Europian jo vetëm nuk do të zmbrapset, por përkundrazi, do të marrë hov të ri duke e hedhur vështrimin në mënyrë të veçantë tek aderimi i vendeve ballkanike. Deklarata e fortë e Federica Mogherinit erdhi pas ndërhyrjes së saj të martën në OKB. Shefja e diplomacisë europiane tha për “La Stampa” se pas referendumit mbi shkëputjen e Britanisë nga ...

Read More »

LSDM ka një porosi për Gruevskin

LSDM-ja përmes një kumtese me shkrim i është përgjigjur deklaratave të kryetarit të OBRM-PDUKM-së, Nikolla Gruevski, i cili tha se Zoran Zaevi tenton t’i frikësojë gjykatësit me qëllim që ta shpëtojë veten. Nga LSDM thonë se, ka mbaruar koha e gjykatësve partiak dhe se po vijon rizgjedhja e praktikave evopiane. “Qytetarët e mbrojtën shtetin e së drejtës me atë që ...

Read More »

Hasani i pari nga Kosova qe pritet zyrtarisht nga kryeparlamentari Xhaferi (Foto)

Presidenti i Rinisë Evropiane të Kosovës, Avdullah Hasani është pritë sot nga kryetari i ri i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi. Hasani është zyrtari i parë nga Kosova, i cili ka takuar zyrtarisht kryeparlamentarin Xhaferi. Në këtë takim, Hasani uroi Xhaferin për detyrën e rë. Ndërsa, shtoi se zgjedhja e tij në krye të Kuvendit të Maqedonisë tregon se shqiptarët ...

Read More »

Xhaferi takon ambasadoren zvicerane në Shkup

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sot realizoi takim zyrtar me ambasadoren e Konfederatës zvicerane në Republikën e Maqedonisë, Sibil Suter Tejada. Në takim, siç kumtoi Kabineti i Kryetarit të Kuvendit, ambasadorja Tejada ka uruar Xhaferin për zgjedhjen në funksion dhe i ka dëshiruar mandat të suksesshëm. Ajo shfaqi shpresë se pas krizës politike, së shpejti, në mënyrë demokratike, do të ...

Read More »

Dy persona nën akuzën për tentim vrasje ndaj deputetit Ziadin Sela

Lidhur me ngjarjet në Kuvend mbrëmjen e 27 prillit, dy persona ​do të hetohen për veprën penale tentim për vrasje ndaj deputetit Ziadin Sela. Vendimi u bë i ditur nga Prokuroria Themelore Publike. “Prokurori kompetent publik miratoi urdhër për zbatimin e procedurës hetuese kundër dy personave për veprën penale tentim për vrasje. Njëherësh, sipas vlerësimit të Prokurorisë Publike, kundër të ...

Read More »

Thaçi: PDSH-ja opozitë konstruktive

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Menduh Thaçi sot në selinë e partisë priti në takim ambasadorin e Francës në vend, Christian Timonier. Nga PDSH thonë se, në takim është biseduar për krizën dhe zhvillimet e fundit në vend, si dhe ecurinë e reformave që Maqedonia duhet t’i përmbush drejt proceseve integruese. Kryetari Thaçi shprehu brengosjen për marrëdhëniet e brishta ...

Read More »

Xhaferi-Reka: Idetë për konflikte ndërnacionale janë të dështuara

Ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Fatos Reka, është takuar me kryetarin e ri të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, përcjell Telegrafi Maqedoni. Bashkëbiseduesit konstatuan se sukses mund të kenë vetëm konfrontimet e koncepteve politike konstruktive, kurse idetë tjera për përplasje ndërshtetërore, ndëretnike, ndërkombëtare janë të “dënuara” të dështojnë. Reka u shpreh për vazhdimin e marrëdhënieve të mira ndërmjet dy shteteve, ...

Read More »

Tetovë, të rinjtë e LR-PDSH-së dalin kundër dhunës në Kuvend

Me moton “Ndal dhunës dhe ndal urrejtjes”, dega e forumit rinor të LR-PDSH-së në Tetovë organizoi një aktivitet simbolik për të kundërshtuar atë çfarë ndodhi në Kuvend. Ardonit Ismaili nga ky forum tha se më 27 prill ndodhi brutalitet ndaj deputetëve, ku më së shumti e pësoi kryetari i LR-PDSH-së, Ziadin Sela. Sipas tij, të rinjtë maqedonas manipulohen për t’u ...

Read More »

Suspendohen pesë të punësuar në MPB-në e Maqedonisë

Pesë të punësuar në MPB janë suspenduar nga kontrolli i brendshëm, konfirmuan për Makfaks nga policia. Nga policia informojnë se nuk bëhet fjalë për masa dhe aktivitete nga grupi i punës, i cili u formua për të zbardhur ngjarjet e 27 prillit në Kuvend. Nga MPB thonë se suspendimi është me kërkesë të kontrollit të brendshëm.

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com