Këshilli i Programit të RTM-së nesër do të diskutojë për raportimin gjatë dhunës në Kuvend

Anëtari i Këshillit të Programit të RTM-së, i nominuar nga Shoqata e Gazetarëve në Maqedoni (SHGM), Vedat Memedaliu, javën e kaluar kërkoi të realizohet një seancë urgjente të Këshillit të Programit, në të cilën duhet të flitet për mënyrën në të cilën raportoi transmetuesi publik për dhunën që ndodhi në Kuvend më 27 prill, njofton […]

Lexoni më shumë

Qëndrim Rijani, kandidat për ministër të Kulturës nga BDI?!

Partitë politike që përbëjnë shumicën parlamentare veç më kanë filluar negociatat për ndarjen e resorëve. Informacionet e fundit brendapartiake thonë se Ministrinë e Kulturës kësaj radhe do ta drejtojë kuadër i BDI-së, informon INA. Bëhet fjalë për regjisorin e famshëm shqiptar Qëndrim Rijani. Ai është një figurë e pakontestueshme nga asnjëra palë pasi që suksesi […]

Lexoni më shumë

Ja kush ishte mjekja që u vra sot në spitalin e Shkupit

Disa mediume kanë njoftuar se në polici është thirrur bashkëshorti i mjekes dhe profesoreshës tashmë të ndjerë, transmeton Gazeta Express. Prokuroria Themelore Publike Shkup, njoftoi se ka kryer ekspertizë në objektin banesor të rrugës “Elisie Popovski Marko” përkball qendrës klinike në Shkup, ku u gjet trupi i 53-vjeçares J,M.S., e punësuar si mjeke në Klinikën […]

Lexoni më shumë

Arrestohet Gjeorgjievski bashkë me babain

Është arrestuar sot herët në mëngjes Kire Gjeorgjievski, i dyshuari kryesor në sulmin ndaj deputetit Ziadin Sela. Bashkë me të është arrestuar edhe babai i tij, burri me mustaqe në moshë i parë në filmimet që i publikuan mediat. Gjeorgjievski dhe babai i tij, merr vesh gazeta KOHA nga burime policore, në më shumë video-filmime […]

Lexoni më shumë

Musliu: VMRO-DPMNE-ja ka harxhuar të gjitha burimet politike për të bllokuar proceset

Analisti politik Albert Musliu, thekson se VMRO-DPMNE-ja tani nuk ka asnjë burim politike, as mundësi të bllokojë konstituimin e Kuvendit. Sipas tij, akuzat se shumica parlamentare po punon jashtë Kushtetutës, kanë rënë në ujë. “Legjitimiteti i Talat Xhaferit po vërtetohet me shumicën parlamentare që votoi dhe nëse ata kanë ndonjë çështje në lidhje me shumicën […]

Lexoni më shumë

VMRO: Maqedonia është viktimë e Zaevit

VMRO-DPMNE në komunikatën e sotme akuzon LSDM-në se po heshtin ndaj deklaratës së Talat Xhaferit, i cili tha se seancat në Kuvend do t’i udhëheq edhe në gjuhë shqipe. Nga kjo parti thonë se Maqedonia është viktimë e sjelljes anti-shtetërore të Zoran Zaevit. “Krimineli Zaev dhe LSDM, përveç që i mashtruan qytetarët dhe shkellin vullnetin […]

Lexoni më shumë

Ja plani i Ivanovit me huliganët?!

Presidenti Gjorgje Ivanov do të shpallë sërish amnisti për të gjithë protestuesit dhe huliganët që hynë në Kuvend dhe ushtruan terror ndaj deputetëve, mëson INA. Por përveç kësaj burime të afërta me VMRO-DPMNE theksojnë se pas këtij vendimi Ivanov do të jap dorëheqje, për të pamundësuar anulimin e këtij vendimi. Një gjë të tillë të […]

Lexoni më shumë