Templates by BIGtheme NET

Rajoni

FMN vazhdon përkrahjen për Kosovën

Fondi Monetar Ndërkombëtar do të vazhdojë mbështetjen për Kosovën me qëllim ruajtjes së stabilitetit financiar dhe krijimi i kushteve për rritje të qëndrueshme, kanë deklaruar përfaqësues të FMN-së gjatë takimit që zhvilluan sot me Ministrin i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka. Delegacioni i FMN-së në përbërje të Jacques Miniane, shef i deritashëm i FMN-së për Kosovë, Stephanie Eble, Shefe e re ...

Read More »

Qeveria Haradinaj miraton projektligjin për Prishtinën

Qeveria e Kosovës miratoi sot Projektligjin për Prishtinën, duke i dhënë fund zvarritjeve disavjeçare të këtij dokumenti.Në mbledhjen e sotme të qeverisë, kryeministri Ramush Haradinaj tha se qëllimi i këtij projektligji është rregullimi dhe funksionimin e kryeqytetit.“Ky projektligj bazën ligjore e ka në Kushtetutën e vendit. Ligji për Vetëqeverisje Lokale aplikohet edhe për kryeqytetin”, tha Haradinaj. Ndërsa ministri i Financave, ...

Read More »

Dy kosovarë humbin jetën në një aksident në Itali

Dy të rinj nga Kosova kanë vdekur në një aksident në Itali, derisa një është në gjendje të rëndë. Aksidenti ka ndodhur në rrugën Siena-Bettolle në zonën Casetta, afërsi të komunës Castelnuovo Berardenga. Një veturë udhëtonin tre shtetas kosovarë. Vetura ka dalë nga rruga duke u aksidentuar rëndë. Dy prej shtetasve kosovarë që udhëtonin me të, të moshës 21 e ...

Read More »

Basha: Biznesi i vogël me TVSH? Marrëzi!

Kreu i opozitës në Shqipëri, Lulzim Basha e quajti marrëzi dhe shkatërruese për ekonominë idenë e Qeverisë për të futur në sistemin e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar edhe biznesin e vogël. “Marrëzia e fundit është ideja që tani TVSH të paguhet nga biznesi i vogël. Pra, zhdukja e biznesit të vogël. Është sharlatanizëm ekonomik që vjen nga dyshja që ...

Read More »

Presidenti Thaçi: Të shemben muret mentale

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në editorialin për portalin panevoprian “EurActiv”​, ka vlerësuar se të frikësuar nga ndjenjat ksenofobie, të përziera me lodhjen nga zgjerimi përbrenda BE-së, administrata pat nxituar të thotë se nuk do të ketë zgjerim të BE-së gjatë mandatit 2014-2019. Por presidenti Thaçi vlerëson se fakti që kancelaria Merkel e pa të nevojshme nisjen procesit të Berlinit ...

Read More »

Policia e Kosovës më profesionalja në rajon

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj ka pritur në takim njoftues, ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu. Në këtë takim u diskutua për bashkëpunimin e mirë ndërmjet MPB-së dhe OSBE-së në Kosovë dhe të dy bashkëbiseduesit u dakorduan se ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Shefi i OSBE-së theksoi se Policia e Kosovës është policia ...

Read More »

Jeremiq komenton marrëdhëniet Shkup- Beograd, adreson fjalë të rënda.

Ish ministri serb i Punëve të Jashtme, Vuk Jeremiq, ka vlerësuar se akti i Serbisë më krye me kryetarin Aleksandar Vuçiq për ta tërhequr trupin diplomatik nga ambasada e Shkupit është akt sharlatan dhe diletantesk, shkruan gazeta Lajm. “Cfarëdo që të kishte ndodhur në Shkup, tërheqja e personelit të ambasadës është diletantizëm diplomatik, që i ngjan ‘banana shteteve’”, ka shkruar ...

Read More »

Bilall Sherifi, zëri i shqiptarëve të Maqedonisë në Parlamentin e Kosovës, pesëfish më shumë vota se në vitin 2014

Në zgjedhjet e kaluara parlamentare në vitin 2014, partia e cila mezi e kaloi pragun zgjedhor, kësaj radhe duket që ka ngritje më të madhe, dhe rrjedhimisht numër më të madh të deputetëve. Në legjislaturën e pestë kjo parti kishte vetëm gjashtë deputetë. Kjo rritje shihet nëse krahasohen votat e të njëjtëve deputetë që ishin asokohe, dhe të cilët po ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com