Mocioni për rrëzimin e Qeverisë dorëzohet të hënën, mund të votohet gjatë javës së ardhshme! (Dokument)

NISMA për Kosovën ka siguruar 41 nënshkrime të deputetëve dhe tashmë i ka votat e mjaftueshme që mund ta dërgojë në kryesinë e Kuvendit mocionin e mosbesimit ndaj Kryeministrit, Isa Mustafa. Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi në një prononcim për Gazetën Monitor ka thënë se mocioni për rrëzimin e Qeverisë […]

Lexoni më shumë

Vetëvendosje po përgatitet për koalicion parazgjedhor! (Dokument)

Lëvizja Vetëvendosje, ka aplikuar për tu bërë parti politike në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, pasi për momentin është e regjistruar si Iniciativë Qytetare. Këtë për Telegrafin e kanë bërë të ditur edhe nga Lëvizja Vetëvendosje. Siç është bërë e ditur VV-ja ka dorëzuar dokumentacionin e nevojshëm dhe kërkesa për regjistrim është në procedurë të shqyrtimit […]

Lexoni më shumë

Mustafa: Suedia, partnere e rëndësishme evropiane e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Margot Wallström. Gjatë takimit, kryeministri Mustafa e njoftoi ministren Wallström për të arriturat e Kosovës në fuqizimin e subjektivitetit ndërkombëtar, avancimin e rrugës integruese euroatlantike si dhe zhvillimin ekonomik e social të vendit. Duke shprehur mirënjohje për mbështetjen e madhe […]

Lexoni më shumë

Komisioni përkrahu Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës

Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e FSK-së, kryesuar nga kryetari i komisionit, Daut Haradinaj, mbajti sot mbledhjen e radhës, në të cilën është shqyrtuar Projektligji nr.05/L-156 për Forcën e Sigurisë së Kosovës. “Me këtë rast, kryetari i Komisionit Haradinaj, bëri të ditur se shqyrtimi i amendamenteve të projektligjit (37 sish) është bërë […]

Lexoni më shumë

Arratisja e shqiptarit përfundon pa sukses

Mediat italiane raportojnë së Denis Dema, 27 vjeç, u arrestua në rrugën “Santa Maria Capua Vetere”, gjatë një kontrolli në një makinë “Lancia Lybra”, brenda të cilës ishin dy persona. Në momentet që policia ka kërkuar që mjeti të ndalet për kontroll, shoferi ka shtuar shpejtësinë në përpjekje për t’u larguar. Tentativa e arratisjes përfundoi […]

Lexoni më shumë

Vetëm EULEX-i prezent në gërmimet në Rashkë

Përfaqësues të Departamentit të Mjekësisë Ligjore (DML) kësaj here janë tërhequr në mungesë të mjeteve financiare, ndërkaq prezent në Serbi janë vetëm përfaqësues të EULEX-it, shkruan sot “Koha Ditore”. Drejtori i Departamentit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu, ka deklaruar për gazetën se ka dy vjet që u janë ndërprerë mjetet financiare dhe se në këtë […]

Lexoni më shumë