MPJ e Shqipërisë decide: Gruevski tenton t’i konsideroj shqiptarët punëtorë sezonal në tokën e tyre

Portali i përfërt me Bashkimin Evropian, Euroactiv, e ka intervistuar ministrin e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati. Ndër pyetjet e shtruara janë edhe ato për situatën politike në Maqedoni.   Në çështjen e Deklaratës politike shqiptare, Euroactiv i thotë ministrit Bushati se Deklarata shihet nga OBRM-PDUKM-ja si ndërhyrje në punët e brendshme të […]

Lexoni më shumë

Godet Rama: Duam Evropë të Madhe. Shqiptarët në Maqedoni nuk janë minoritet!

Në një intervistë të dhënë për televizionin francez “France 24” Kryeministri Edi Rama u pyet për disa çështje të rëndësishme si, reforma në sistemin e gjyqësorit, protesta e opozitës, lufta kundër kanabisi, situata politike në Maqedoni dhe integrimin e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian.   Sa i përket situatës në Maqedoni, kryeministri shqiptar u shpreh:   […]

Lexoni më shumë

Rama rrëzon dhe demanton kauzën e rrejshme të Gruevskit e Ivanovit

Maqedonia gjendet në një krizë kushtetuese që iu faturohet padrejtësisht shqiptarëve, i faturohet komplet padrejtësisht Tiranës. Kështu është shprehur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, për “Dialogplus” duke komentuar zhvillimet në Maqedoni dhe akuzat në adresë të tij nga disa qarqe politike maqedonase, ku ai apostrofohet se është sponsor i Platformës së partive politike shqiptare. “Kjo […]

Lexoni më shumë

Shqipëria, vendi ku kultivimi i kanabisit u rrit – për një vit, për pesë herë

Duke iu referuar të dhënave të misionit monitorues të autoriteteve italiane, raporti vjetor i Departamentit Amerikan të Shtetit mbi luftën ndërkombëtare kundër drogës vëren se gjatë vitit 2016, në Shqipëri, sipërfaqja e kultivuar me kanabis është shtuar me pesë herë në krahasim me vitin 2015. Sipërfaqja e kultivuar me kanabis sativa gjatë vitit 2016 vlerësohet […]

Lexoni më shumë

Ymeri: Mos të zmbrapsemi, Ushtria duhet bërë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka deklaruar se Ushtria duhet bërë, por duhet të kujdesemi që marrëdhëniet e partneritetit. “Bashkëpunimin me aleatët e Kosovës ta avancojmë në një stad të ri, edhe për sa i përket arkitekturës së mbrojtjes për Republikën e Kosovës”, ka thënë ai, transmeton KP. Në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm […]

Lexoni më shumë

Isa Mustafa: Ushtrinë nuk e bëjmë pa Amerikën

Kryeministri Isa Mustafa, ka thënë se kanë bërë shumë punë në afrimin e Kosovës në arenën ndërkombëtare. Në 27-vjetorin e partisë së tij në Podujevë, ai tha se Ushtrinë do ta bëjnë “vetëm në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, ka thënë Mustafa tutje theksoi se Kosovës iu kanë hap dyert për të udhëtuar […]

Lexoni më shumë

Nishani ia sqaron Ivanovit: Shqiptarët faktor shtetformues, do mbështes kërkesat e tyre

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në kuadrin e pjesëmarrjes në Forumin e 5-të Global të Baku-së, zhvilloi sot takime të veçanta dypalëshe me Presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, Presidentin e Maqedonisë, Gjorge Ivanov si dhe Presidentin e Gjeorgjisë, Giorgi Margvelashvili.   Në takimin me Presidentin e Maqedonisë, Gjeorge Ivanov, Presidenti Nishani shprehu qëndrimin e Shqipërisë […]

Lexoni më shumë