Templates by BIGtheme NET

Rajoni

MPJ e Shqipërisë decide: Gruevski tenton t’i konsideroj shqiptarët punëtorë sezonal në tokën e tyre

Portali i përfërt me Bashkimin Evropian, Euroactiv, e ka intervistuar ministrin e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati. Ndër pyetjet e shtruara janë edhe ato për situatën politike në Maqedoni.   Në çështjen e Deklaratës politike shqiptare, Euroactiv i thotë ministrit Bushati se Deklarata shihet nga OBRM-PDUKM-ja si ndërhyrje në punët e brendshme të vendit fqinj, përcjell Telegrafi Maqedoni. ...

Read More »

Godet Rama: Duam Evropë të Madhe. Shqiptarët në Maqedoni nuk janë minoritet!

Në një intervistë të dhënë për televizionin francez “France 24” Kryeministri Edi Rama u pyet për disa çështje të rëndësishme si, reforma në sistemin e gjyqësorit, protesta e opozitës, lufta kundër kanabisi, situata politike në Maqedoni dhe integrimin e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian.   Sa i përket situatës në Maqedoni, kryeministri shqiptar u shpreh:   “Së pari në Maqedoni nuk ...

Read More »

Rama rrëzon dhe demanton kauzën e rrejshme të Gruevskit e Ivanovit

Maqedonia gjendet në një krizë kushtetuese që iu faturohet padrejtësisht shqiptarëve, i faturohet komplet padrejtësisht Tiranës. Kështu është shprehur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, për “Dialogplus” duke komentuar zhvillimet në Maqedoni dhe akuzat në adresë të tij nga disa qarqe politike maqedonase, ku ai apostrofohet se është sponsor i Platformës së partive politike shqiptare. “Kjo është një lojë politike. Këtë ...

Read More »

Çfarë tha “Kaubojsi” që të gjithë deputetët u ngritën në këmbë?

Në fillim të seancës parlamentare të ditës së sotme, deputeti i Kuvendit, Eduart Ndocaj ka kërkuar që të mbahen një minutë heshtje për vdekjen nipit të Dom Nikoll Kaçorrit. Ndocaj, po ashtu kërkohej që deputetët të ngriheshin në këmbë në shenjë respekti, dhe në fakt ashtu u bë. Deputeti i Lezhës, tha se nipi Dom Nikollë Kaçorrit quhej Kolë. Edhe ...

Read More »

Shqipëria, vendi ku kultivimi i kanabisit u rrit – për një vit, për pesë herë

Duke iu referuar të dhënave të misionit monitorues të autoriteteve italiane, raporti vjetor i Departamentit Amerikan të Shtetit mbi luftën ndërkombëtare kundër drogës vëren se gjatë vitit 2016, në Shqipëri, sipërfaqja e kultivuar me kanabis është shtuar me pesë herë në krahasim me vitin 2015. Sipërfaqja e kultivuar me kanabis sativa gjatë vitit 2016 vlerësohet se është rritur me mbi ...

Read More »

Gazetarja rrëfen debatin me djalin e Enver Hoxhës në aeroportin e Milanos

Ajo nuk kishte për qëllim të tërhiqte mbi vete vëmendje mediatike. Ishte një impuls i brendshëm, thirrje e gjakut të të gjyshit, torturuar dhe vrarë në diktaturë, që e shtynë t’i flasë të birit të Enver Hoxhës. Gazetarja dhe producentja Keda Kaceli, përkthyesja në gjuhën italiane të veprës së At Zef Pllumit, të cilin po e shpërndan në shkollat e ...

Read More »

Ymeri: Mos të zmbrapsemi, Ushtria duhet bërë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka deklaruar se Ushtria duhet bërë, por duhet të kujdesemi që marrëdhëniet e partneritetit. “Bashkëpunimin me aleatët e Kosovës ta avancojmë në një stad të ri, edhe për sa i përket arkitekturës së mbrojtjes për Republikën e Kosovës”, ka thënë ai, transmeton KP. Në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të VV-së, ai ka thënë ...

Read More »

Në qershor ka gjasa të nisin arrestimet për Gjykatën Speciale (Video)

Muaji qershor supozohet të nis punën Gjykata Speciale me seli në Hagë. Kërkesat e Veteraneve të Luftës së UÇK-së, për ndryshime të ligjit për Gjykatën Speciale, janë të vonuara dhe tani të ndikuara nga politika. Kërkesat e tilla është dashur të bëhen para se të hartohen dhe votohen ligjet për Gjykatën Speciale. Kështu ka thënë për KosovaPress, avokati Tom Gashi. ...

Read More »

Isa Mustafa: Ushtrinë nuk e bëjmë pa Amerikën

Kryeministri Isa Mustafa, ka thënë se kanë bërë shumë punë në afrimin e Kosovës në arenën ndërkombëtare. Në 27-vjetorin e partisë së tij në Podujevë, ai tha se Ushtrinë do ta bëjnë “vetëm në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, ka thënë Mustafa tutje theksoi se Kosovës iu kanë hap dyert për të udhëtuar pa viza. “Ne i kemi ...

Read More »

Nishani ia sqaron Ivanovit: Shqiptarët faktor shtetformues, do mbështes kërkesat e tyre

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në kuadrin e pjesëmarrjes në Forumin e 5-të Global të Baku-së, zhvilloi sot takime të veçanta dypalëshe me Presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, Presidentin e Maqedonisë, Gjorge Ivanov si dhe Presidentin e Gjeorgjisë, Giorgi Margvelashvili.   Në takimin me Presidentin e Maqedonisë, Gjeorge Ivanov, Presidenti Nishani shprehu qëndrimin e Shqipërisë për marrëdhënie të mira, miqësore ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com