Templates by BIGtheme NET

Kuriozitete

Astronomët zbulojnë 60 planetë të rinj, përfshirë dhe një “super tokë”

Një ekip internacional i astronomëve kanë zbuluar 60 planetë të reja në orbitën rreth yjeve afër sistemit diellorë të tokës, duke përfshirë një “super tokë”, transmeton koha.net. Ekspertët gjithashtu kanë zbuluar prova për 54 planetë të tjerë, duke rritur potencialin e zbulimit të tokave të reja në 140 sosh. Një planet në veçanti, Gliese 411b ka tërhequr vëmendjen e ekspertëve, ...

Read More »

Del në shitje telefoni i Hitlerit

Telefoni i liderit nazist Adolf Hitler këtë fundjavë do të nxirret në ankand në SHBA, ku çmimi fillestar do të jetë 100 mijë dollarë. Bill Panagopulos nga shtëpia e Ankandit “Alexander Historical Auctions” në qytetin Chesapeake City, në shtetin amerikan Maryland, theksoi se trupat sovjetike telefonin ia dhanë oficerit britanik Ralph Rayner, shkruan KP.   Panagopoulos tha se djali i ...

Read More »

Interesante: E dërguan në spital të ngrirë si beton, pastaj ndodhi diçka e pashpjegueshme! (Video)

  Më 20 dhjetor të vitit 1980, Jean Hilliard po voziste për të shkuar tek familja e saj, nëpër motin me borë të dendur. Papritmas, asaj i prishet vetura. Në pamundësi të ndizte veturën, vendosi të ecte në këmbë për afro katër kilometra deri tek një mik i saj. Vajza 19-vjeçare që eci kundër drejtimit të erës, arriti deri tek ...

Read More »

” Idiotet e Modernizuar ”

Mbahuni fort e qëndroni stoikisht përballë stuhive të egra të kohës! Ruani dhe kultivoni vlerat e larta shpirtërore! Dhe ta dini se virtyti I pastër I njeriut është në gjendje që me lehtësi ta shpartallos cdo shantazh, e njeriu atë që di duhet ta transmetojë, kurse atë që nuk e di duhet të përpiqet ta mësojë. Të diskutojmë për ato ...

Read More »

Shkencëtari turk shpik veglën për profilizim të shpejtë të ADN-së

Shkencëtari turk, Huseyin Onay, nga Fakulteti i Mjekësisë në Universitetin Egje të Izmirit, me anë të veglës të cilën e ka shpikur ka arritur të ulë në 34 minuta kohën për testin profilizues të ADN-së, për çka zakonisht nevojiten rreth gjashtë orë. “Në kushte normale, testi kryhet për së paku gjashtë orë. FBI e realizon për përafërsisht dy orë, ndërsa ...

Read More »

Sa janë të shëndetshme kokoshkat?

Sa janë kokoshka kokoshkat “të shëndetshme” varet nga mënyra që i përgatisni. Në formën më të zakonshme, do të thotë kur përgatitja bëhet vetëm me nxemje – kokoshkat janë ushqim me kalori të pakta, të pasura me antioksidantë. Një enë e mbushur me kokoshka të tilla ka vetëm 93 kalori, një gram yndyrë dhe katër gram fibra. Nga ana tjetër, ...

Read More »

Capri, vendi ku do të presë më të bukurit e Miss&Mister Swiss Francophone

Nga data 10 maj deri më 14 maj, ishulli Capri në Itali do të presë kandidatët të cilët janë pjesë e konkursit të bukurisë Miss&Mister Swss Francophone që po mbahet tradicionalisht në Zvicër. Një tour vizitash në shumë vende të Italisë mirëpo Capri do jetë qendra e më të bukurve të cilët do të realizojnë shumë fotosesione, sfilata, intervista të ...

Read More »

Ja çfarë lidhje kanë njerëzit me sy të kaltër

Fëmijët që i kanë sytë të kaltër, ndonjëherë, ndryshojnë ngjyrën, shkruan BuzzFeedBlue. Më poshtë do të njiheni me disa fakte për sytë: Nëse përdorni syze të cilat imazhet janë të rrokullisura poshtë, shumë njerëz do ta pranojnë si normale, nga që truri i tyre do të përshtatet me këtë realitet. Secila pjesë e retinës së syrit pranon një gjysmë imazhi, ...

Read More »

Ja sa është normale të zgjasë një akt seksual

Nganjëherë, një sesion i seksit mund të zgjasë shumë, por nganjëherë mund të jetë shumë i shkurtër. Shumë prej nesh mund të jemi kureshtarë të dimë se sa shumë duhet të zgjasë seksi? Tani, Dr. Brendan Zietsch, një psikolog në Universitetin e Queensland, ka dhënë një përgjigje për këtë. Në një artikull për “The Conversation”, ai ekzaminoi të gjitha hulumtimet ...

Read More »

Spanjë, një grua 64 vjeçare lind binjakë

Në qytetin Burgos, në veri të Spanjës, një grua 64 vjeçare ka lindur binjakë. Mediat spanjolle lajmërojnë se gruaja M.I.A. mbeti shtatzënë pasi në SHBA iu nënshtrua fertilizimit in vitro. Binjakët, transmeton aa, djalë dhe vajzë, i lindi përmes ndërhyrjes cezariane në spitalin Recoletas në Burgos. Nëna dhe fëmijët janë mirë, ndërsa gruaja 64 vjeçare në spitalin e njëjtë para ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com