Templates by BIGtheme NET

Kuriozitete

Toka ka nje kontinent të ri !

Të paktën këtë propozim kanë bërë një grup prej 11 gjeologëve, të cilët kanë propozuar që rajoni i Oqeanit Paqësor që gjendet në lindje të Australisë mes Zelandës së Re dhe Kaledonia e Re, të konsiderohet kontinent. Madje ata kanë shkuar edhe më tej duke e emëruar atë si Zealandia. Gjeografikisht janë të njohura 7 kontinente: Afrika, Antarktida, Australia, Europa, ...

Read More »

Ora e lindjes, kuptimi i saj

Sikundër e ka çdo ditë në muaj vibracionin e saj numerik, ashtu edhe çdo orë në ditë ka frekuentimin e caktuar astrologjik, gjë që në shumëçka ndikon në lëkundjet e ngarkesës sonë bioenergjetike.  Ora e lindjes sonë është e rëndësisë së posaçme, kur e dimë se ndikimi i planetëve të caktuar ndryshon në mënyrë alternative gjatë 24 orëve. Me fjalë ...

Read More »

Ja teoria se si të menaxhoni jetën

Fundi i një dite pune është të shohësh se çfarë ke bërë dhe lista e gjërave që keni ende. Por përsëri ju duket se keni edhe shumë gjëra të tjera për të bërë. Ju tingëllon e njohur kjo? Tiffany Dufu, një eksperte e lidershipit të femrave dhe autore e librit të ri “Drop the Ball: Achieving more by Doing Less”, ...

Read More »

Mosha ideale për tu bërë prindër?

Sipas një studimi, mosha 35-vjeçare është idealja për t’u bërë prindër. Në këtë studim kanë marrë pjesë dy mijë persona, të cilëve iu është bërë e njëjta pyetje: Cila është mosha ideale që do të preferonit të bëheshit prindër, dhe pjesa më e madhe e tyre janë përgjigjur 35-vjeç. Arsyet, sipas studiuesve janë të ndryshme, sepse kjo është periudha më ...

Read More »

Vrasës, lind apo bëhesh? Ja çfarë thotë shkenca

Vrasjet janë diçka tragjike, por çfarë është ajo që i shtyn disa njerëz të vrasin? Michael Mosley ka kërkuar të eksplorojë dhe studiojë mendjet e vrasësve. Në vitet 1870, dr. Cesare Lombroso, shpesh i quajtur babai i kriminologjisë shkencore, po studionte kriminelët e burgosur në Torino. Ai ishte i bindur se kriminelët janë një hap prapa shkallës së evolucionit, një ...

Read More »

Ja ç’tregon ngjyra e syve për personalitetin tuaj

Plotë 428 njerëz u studiuan nga shkencëtarët në Universitetin Obrebro në Suedi, për të parë nëse tiparet e personalitetit të tyre kanë lidhje me ngjyrën e syve “Syri është aq ngushtë i lidhur neurologjikisht në tru sa që ju do të mund ta quani atë ‘pjesë e trurit’ të cilën mund ta shihni nga jashtë,” thotë Dr. Antony Fallone nga ...

Read More »

Shtatzania. Është djalë apo vajzë? Si ta dalloni pa shkuar te mjeku

Jeni shtatzëne dhe ende nuk keni mundur ta identifikoni gjininë e bebes që pritni. Lexoni 10 mënyra për të mësuar nëse e keni djalë apo vajzë. 1.Shkëlqimi i lëkurës A ju “shkëlqen” lëkura gjatë shtatzënisë? Nëse po, tradita thotë se e gjithë kjo ndodhë falë një bebeje djalë që jeni duke pritur. Vajzat janë të prira për t’i bërë nënat ...

Read More »

Të mbijetuarat nga kanceri i gjirit me krenari shfaqin trupin (Foto+18)

Të mbijetuarat nga kanceri i gjirit u panë në pistën e “New York Fashion Week”.16 modele kishin të veshura të brendshme femrash nga AnaOno, e cila harton në mënyrë specifike për gratë që kanë pas këtë sëmundje, rindërtim të gjirit, ose kirurgji pas diagnozës me kancer, transmeton Klan Kosova. Gratë e të gjitha moshave morën pjesë në këtë shfaqje emocionale, ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com