Templates by BIGtheme NET

Shkence

Psikologët po “spiunojnë” në qetësi shprehitë e këqija të adoleshentëve

Në mënyrë që të kuptojnë sa më mirë se me çfarë po merren të rinjtë, psikologët po shikojnë fotografitë dhe po lexojnë mesazhet që ata po shkruajnë në rrjete sociale. Gjithë kjo bëhet në fshehtësi të plotë, në mënyrë që të mos zbulohen dhe të mos abuzojë askush, transmeton Telegrafi. Me këtë hulumtim, psikologët e Universitetit Rochester, po gjejnë se ...

Read More »

Bloomberg: Apple po e zhvillon procesorin e inteligjencës artificiale

Sipas disa burimeve, Apple është duke dizajnuar çipin e fokusuar në inteligjencë artificiale (AI), e cila do të koncentrohet në funksionin që përmban inteligjencën e njeriut. Kjo do të përfshijë edhe njohjen e fytyrës dhe të të folurit, raporton Bloomberg. Apple po ndjen presion që të kthejë epërsinë që dikur e kishte kur prezantoi asistentin personal Siri. Kompania në pajisjet ...

Read More »

Zbulimi i ri që do të “ndryshojë” ato që dimë: Njerëzit e kanë krijuar shtresën mbrojtëse radioaktive rreth Tokës!?

Shkencëtarët kohë më parë kanë ardhur deri te zbulimi revolucionar që mund të ndryshojë përgjithmonë mënyrën se si e shikojmë planetin tonë dhe ndikimin që bëjmë ndaj tij. Rezultatet e të dhënave të analizës, të cilat i ka mbledhur sonda e NASA-s për kërkim të rripit Van Allen, kanë treguar se me siguri janë njerëzit ata që kanë krijuar një ...

Read More »

Modifikohet virusi që lufton kancerin

Një ushtar mikroskopik do të luftojë kancerin me ndihmën e gjenetikës. Studiuesit e Universitetit të Gjenevës dhe Bazelit kanë arritur që të modifikojnë një virus për të luftuar kancerin, duke sulmuar qelizat kancerogjene. “Testet e para janë realizuar tek minjtë dhe kanë dhënë rezultate pozitive. Sistemi imunitar i njeriut nuk reagon përballë shumicës së qelizave kancerogjene. Rasti ndryshon kur ai ...

Read More »

Xhelozia mbyt vetëbesimin tuaj

Krahasimet me miken çojnë deri te garat brutale në të cilat ajo bëhet konkurrencë, dhe ju armike. Më mirë është që ajo t’ju nxisë për ndryshime pozitive. Të rralla janë femrat të cilat te shoqet e suksesshme shohin shembull nga i cili edhe mund të mësojnë diçka. “Më së shpeshti i përjetojnë si konkurrencë dhe atëherë lind xhelozia – përbindëshi ...

Read More »

Dëshmia që s’jemi vetëm: Sinjalet misterioze nga galaktikat e largëta janë energjia që lëviz anijet kozmike

Sinjalet e pashpjegueshme të radios – të shkurta dhe të hovshme (FRB) – janë të fuqishme, por zgjasin veç disa milisekonda. Ato mund të jetë rezultat i energjisë së emetuar nga transmetuesit që prodhojnë energji për anijet e mëdha kozmike e që lëvizin nëpër gjithësi. Blicet e tilla të energjisë janë hasur në galaktikat e largëta dhe mund të jenë ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com