Templates by BIGtheme NET

Bota

‘Zhduket’ ëndrra amerikane! Administrata Trump i jep fund programit DACA

Merr fund ëndrra amerikane për emigrantët e rinj në SHBA, pa leje qëndrimi… Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, bëri të ditur se do t’i japë fund programit që mbron imigrantët e rinj nga dëbimi. Ky ishte një premtim elektoral i Traump gjatë fushatës. Programi është miratuar nga administrata e ish-presidentit Barack Obama. Prokurori i përgjithshëm i ...

Read More »

Trump: S’ka tregti me vendet që bashkëpunojnë me Korenë Veriore

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, e ka cilësuar Korenë Veriore si një ‘komb kërcënues’, pasi Pheniani kreu testin e gjashtë të paisjeve bërthamore. Ai nuk ka lënë anash mundësinë për të sulmuar Korenë Veriore, duke iu përgjigjur pyetjeve me: “Do t’shohim”. Trump ka theksuar se Koreja Veriore shihet si vend armiqësor dhe shumë i rrezikshëm për SHBA-të, ndërsa ka kritikuar ...

Read More »

Ja si do të marrë fund njerëzimi, sipas fituesve të Çmimit Nobel

Rreth 50 fitues të Çmimit Nobel, që përfaqësojnë një të katërtën e fituesve nga lëmia e Kimisë, Fizikës, Fiziologjisë, Mjeksisë dhe Ekonimisë, kanë marrë pjesë në një sondazh të Arsimit të Lartë, në të cilin kanë dhënë teoritë e tyre mbi përfundimin e njerëzimit. Pak a shumë një e treta e tyre besojnë se mbipopullimi dhe degradimi i mjedisit do ...

Read More »

Themeluesi i ‘Zara’ tashmë njeriu më i pasur në botë

Pavarësisht se pretendon titullin e njeriut më të pasur në botë, themeluesi i Zara, Amancio Ortega, është një nga njerëzit më misterioz të botës së biznesit. Të mërkurën, Ortega mundi Bill Gates, duke u bërë personi më i pasur në botë, raporton “Forbes”. Ortega aktualisht ka një avantazh prej 200 milionë dollarësh mbi themeluesin e ‘Microsoft’ Bill Gates. Sipas ‘Forbes’, ...

Read More »

Moska: Amerikanët morën gjashtë ndërtesa që ishin pronë e jona

Ndihmës presidenti rus ka deklaruar se vendimi i SHBA-së është i padrejtë Vendimi i Uashingtonit për të mbyllur konsullatën e Rusisë në San Francisko dhe zvogëlim të personelit në konsullatat në Uashington dhe Nju Jork, ndihmës presidenti rus, Yuriy Ushakov e ka quajtur konfiskimin të paligjshëm të pronës dhe privimit i të drejtave për përdorimin e gjashtë objekteve në Shtetet ...

Read More »

Me vetëm një të goditur me shkelm, motoçiklisti detyron veturën të shkaktojë aksident të tmerrshëm (Video)

Një motoçiklist goditi me shkelm një makinë që po ecte në një autostradë të Kalifornisë në një rast kur dukshëm dukej se ai për diçka ishte i zemëruar me vozitësin e saj. Kjo, siç edhe mund të shihet në video, përcjell Telegrafi, ka bërë që vetura të cilën e goditi ai të pësojë aksident, gjithashtu duke u përplasur më pas ...

Read More »

FOTO/ Shkatërrimi i xhamisë ku u shpall kalifati tregon se ISIS-i është ‘gjunjëzuar’

Kryeministri irakian Haider al-Abadi ka thënë se shkatërrimi i xhamisë së lashtë në qytetin e Mosulit është “një deklaratë zyrtare e humbjes” nga Shteti Islamik (ISIS-i). Forcat irakiane thanë se ISIS-i hodhi në erë Xhaminë e Madhe të Al-Nurit dhe minaret e famshme të saj ndërkohë që xhihadistët luftonin për të ndaluar përparimin e trupave pro-qeveritare. Shteti Islamik theksoi se ...

Read More »

Temperatura ekstreme godasin SHBA, anulohen disa fluturime

Një ditë para fillimit të stinës së verës, pjesa jugperëndimore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) janë goditur nga një nxehtësi e madhe, ndërsa temperaturat në disa qytete kanë arritur deri në 48 gradë Celsius. Temperatura më e lartë u regjistrua në Fenix prej 48 gradë Celsius, ndërsa në Las Vegas është regjistruar 47 gradë, transmeton AP. Po ashtu ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com