Templates by BIGtheme NET

Bota

Fotografia që po thyen zemrat e të gjithëve: Gruaja shtrëngon fëmijën e saj të mbytur kur barka u përmbys teksa po iknin nga dhuna

Fotografia e publikuar që po shfaq një nënë myslimane që shtrëngon fëmijën e saj të vdekur pas ngjarjes që ju ndodhi duke ikur nga Myanmari për në Bangladesh, po then zemrat e të gjithëve. Imazhi mban një ngjashmëri tragjike me trupin e pajetë të Aylan Kurdit, refugjatit të ri sirian që e nxori uji të vdekur në plazhin turk, viti ...

Read More »

Iran: Ekzekutohet në publik i dënuari për dhunim dhe vrasje

I dënuari për dhunim dhe vrasje të një vajze 7 vjeçare në Iran, është ekzekutuar në publik. Videoja amatore e ekzekutimit të 42 vjeçarit, Esmail Jafarzadeh, është transmetuar nga televizioni shtetërorë i Iranit, transmeton REL. Jafarzadeh është varur në sheshin kryesor, në qytetin veriperëndimorë të Parsadab-it, në provincën Ardebil. Sipas raportit televiziv, “disa mijëra” persona, përfshirë edhe fëmijë e kanë ...

Read More »

‘Zhduket’ ëndrra amerikane! Administrata Trump i jep fund programit DACA

Merr fund ëndrra amerikane për emigrantët e rinj në SHBA, pa leje qëndrimi… Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, bëri të ditur se do t’i japë fund programit që mbron imigrantët e rinj nga dëbimi. Ky ishte një premtim elektoral i Traump gjatë fushatës. Programi është miratuar nga administrata e ish-presidentit Barack Obama. Prokurori i përgjithshëm i ...

Read More »

Trump: S’ka tregti me vendet që bashkëpunojnë me Korenë Veriore

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, e ka cilësuar Korenë Veriore si një ‘komb kërcënues’, pasi Pheniani kreu testin e gjashtë të paisjeve bërthamore. Ai nuk ka lënë anash mundësinë për të sulmuar Korenë Veriore, duke iu përgjigjur pyetjeve me: “Do t’shohim”. Trump ka theksuar se Koreja Veriore shihet si vend armiqësor dhe shumë i rrezikshëm për SHBA-të, ndërsa ka kritikuar ...

Read More »

Ja si do të marrë fund njerëzimi, sipas fituesve të Çmimit Nobel

Rreth 50 fitues të Çmimit Nobel, që përfaqësojnë një të katërtën e fituesve nga lëmia e Kimisë, Fizikës, Fiziologjisë, Mjeksisë dhe Ekonimisë, kanë marrë pjesë në një sondazh të Arsimit të Lartë, në të cilin kanë dhënë teoritë e tyre mbi përfundimin e njerëzimit. Pak a shumë një e treta e tyre besojnë se mbipopullimi dhe degradimi i mjedisit do ...

Read More »

Themeluesi i ‘Zara’ tashmë njeriu më i pasur në botë

Pavarësisht se pretendon titullin e njeriut më të pasur në botë, themeluesi i Zara, Amancio Ortega, është një nga njerëzit më misterioz të botës së biznesit. Të mërkurën, Ortega mundi Bill Gates, duke u bërë personi më i pasur në botë, raporton “Forbes”. Ortega aktualisht ka një avantazh prej 200 milionë dollarësh mbi themeluesin e ‘Microsoft’ Bill Gates. Sipas ‘Forbes’, ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com