Templates by BIGtheme NET

Bota

Turqia kritikon Rusinë për mbështetjen e Assadit

Mbështetja e Rusisë për regjimin e presidentit sirian, Bashar al-Assad, është “krejtësisht e gabuar”, ka thënë ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, pas sulmit të dyshuar kimik në Siri. “Është krejtësisht e gabuar që Rusia të mbështetë këtë regjim”, tha Cavusoglu për televizionin NTV. Duke iu referuar sulmit të dyshuar kimik në provincën Idlib të Sirisë, ku u vranë mbi ...

Read More »

“Sot, njerëzimi vdiq!”

Ndërkohë është mbledhur Këshilli i Sigurimit i OKB, në vijim të sulmit me armë kimike në Siri. Rebelët akuzojnë qeverinë e Bashar Al Assadit për sulmet ndërkohë që ky i fundit mohon çdo përfshirje. Ministri i Mbrojtjes i Rusisë thotë se ushtria siriane ka sulmuar një depozitë armësh në Khan Shaykhun.   Sulm kundër fëmijëve. Trupa vogëlushësh të pajetë, që ...

Read More »

Fillon asfaltimi i rrugës për nevojat e burgut të sigurisë së lartë në Gërdovc

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, së bashku me kryetarin e Komunës së Podujevës, Agim Veliu, si dhe deputetë të Kuvendit të Kosovës, përuruan fillimin e punimeve për asfaltimin e rrugës për nevojat e burgut të sigurisë së lartë në Gërdovc.Ky projekt i financuar nga Ministria e Infrastrukturës ka një gjatësi prej 725 metrash, gjerësi prej 6 metrash, ndërsa ...

Read More »

Evakuohet aeroporti i Parisit, të shtëna me armë

Një burrë u qëllua për vdekje pasi tentoi t’ia marrë armën një ushtari në aeroportin Orly të Parisit Zyrtarët francezë kanë konfirmuar se personi është vrarë nga autoritetet pasi tentoi t’ia marrë armën ushtarit me uniformë në aeroport, njofton BBC, transmeton Gazeta Express. Një pjesë e madhe e aeroportit u evakuuan pas këtij incidenti.

Read More »

BE-ja hap dyert për vendet e Ballkanit, por me disa kushte

Më shumë shtete të Ballkanit kanë gjasa të anëtarësohen në BE-së, nëse këto vende arrijnë të plotësojnë rrugën e reformave ekonomike dhe demokratike. “Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë një perspektivë të qartë evropiane”, tha Jean-Claude Juncker, kreu i Komisionit Evropian, i cili është udhëheqës në negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë , Bosnjes, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë dhe Serbisë në ...

Read More »

Arabia Saudite Dëbon Pesë Milionë Emigrantë

Pas bërjes së ditur të njoftimeve, të krizës ekonomike të Arabisë Saudite, si pasojë e luftës në Jemen, tani mediat saudite, kanë lajmëruar se vendi, ka në plan dëbimin, e pesë milionë emigrantëve, të cilët jetojnë në Arabinë Saudite. Gazeta saudite “El-Hajat” (Jeta) e botuar në Londër, shkroi të hënën se këshilli saudit, i njohur si “shura”, po shqyrton “mekanizmin ...

Read More »

Në fund të Paqësorit gjendet “bomba e kurdisur”

Shkencëtarët kanë zbuluar në fund të Oqeanit Paqësor rezervuarin më të madh natyror deri më tash, i ashtuquajturi “baseni” i metanit. Ky zbulim ka shqetësuar seriozisht klimatologët duke ditur se bëhet fjalë për gaz i cili shkakton ngrohjen e planetit deri 36 herë më shpejtë se sa dyoksid karboni, që do të thotë se në rast të lirimit të tij ...

Read More »

Shtëpia e Bardhë është përpirë nga kaosi? Reagon Presidenti Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, po përpiqet t’i hedhë poshtë njoftimet se Shtëpia e Bardhë është përpirë nga kaosi. “Mos i lejoni lajmet e rreme, që përhapin fjalë se administrata Trump është përfshirë në konflikte të brendshme”, ka shkruar Trump të martën në Twitter, përcjell voa. “Ne kemi marrëdhënie të shkëlqyeshme dhe jemi duke realizuar së ...

Read More »

“Russia Today”: Aleanca shqiptaro-amerikane vdekjeprurëse për Ballkanin

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, në letrën e dërguar anëtarëve si ftesë për mbledhjen e këshillit të enjten, ka deklaruar se Bashkimi Europian mbetet i angazhuar në Ballkanin perëndimor dhe do t’i qëndrojë zotimeve të tij. “Do ta shohim me kujdes situatën në rajon, e cila është mjaft e brishtë. Do të shohim gjithashtu mënyrat si duhet vepruar përballë ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com