FOTO/ Shkatërrimi i xhamisë ku u shpall kalifati tregon se ISIS-i është ‘gjunjëzuar’

Kryeministri irakian Haider al-Abadi ka thënë se shkatërrimi i xhamisë së lashtë në qytetin e Mosulit është “një deklaratë zyrtare e humbjes” nga Shteti Islamik (ISIS-i). Forcat irakiane thanë se ISIS-i hodhi në erë Xhaminë e Madhe të Al-Nurit dhe minaret e famshme të saj ndërkohë që xhihadistët luftonin për të ndaluar përparimin e trupave […]

Lexoni më shumë

Prokurorët gjermanë kërkojnë t’i hiqet imuniteti parlamentar lideres nacionaliste

Prokurorët gjermanë kanë kërkuar t’i hiqet imuniteti parlamentar politikanes së ekstremit të djathtë, Frauke Petry. Bashkudhëheqësja e Alternativës për Gjermaninë, parti populiste dhe anti-islamike, është anëtare e parlamentit shtetëror në Saksoni. Mendohet se ajo mund të përballet me akuzat për dëshmi të rreme për financimin e zgjedhjeve në vitin 2014, në rajonin e Saksonisë. Mbështetja […]

Lexoni më shumë

Paris, identifikohet autori i atentatit të dështuar

Autori i atentatit të dështuar në “Champs-Elysees” të Parisit është identifikuar si Adam Dzaziri, një person i kaluar që në vitin 2015 në listën e individëve problematikë për sigurinë, nisur nga lidhjet e tij me lëvizjen radikale islamike. Sipas medieve, 31-vjeçari ishte nën ndikimin e ideologjisë salafiste, por nuk kishte dosje penale. Momente frike u […]

Lexoni më shumë