‘BKR’ është një vetvete… e bukur

Sfilata e fundit e Blerina Kllokoqi Rugova, ishte pa dyshim një vepër arti.  Arti është një listë e gjerë veprimtarish njerëzore që krijojnë apo kryejnë punime vizuale, zanore, etj., që shprehin aftësitë imagjinative apo  teknike të një autori. E pikërisht sfilata ishte e tillë: me 50 veshjet për të cilat Blerina, një emër i njohur […]

Lexoni më shumë

Filmi “Ballkoni’ tashmë edhe online

Plasohet video e plotë e filmit “Balkoni” Tashmë filmin e metrazhit të shkurtë “Ballkoni” do të mund ta ndiqni edhe online. Producenti i filmit Bujar Kabashi përmes një postimi në Facebook, ka njoftuar se filmi gjendet në Vimeo. “Ballkoni” me regji dhe skenar të Lendita Zeqiraj konsiderohet si një prej filmave më të sukseshëm të […]

Lexoni më shumë

Shqiptarët dhe këngët erotike për dylberët

Genciana Abazi-Egro Johann Georg von Hahn në librin e tij Albanesische Studien (1853), në pjesën mbi disa sprova të shqipes, boton tetë poezi nga poeti Nezim Berati (vd. 1760), të cilat i përkthen në gjermanisht dhe i bashkëngjit dhe një biografi të shkurtër prezantuese të poetit. Për të Nezim Berati është “poet emërmadh” tek shqiptarët […]

Lexoni më shumë

Artistët kumanovarë shkëlqejnë në Nju Jork

Pa buxhet, pa mbështetje dhe me teknologji të limituar, arstistët kumanovar po realizojnë ëndrrën e tyre kinematrografike. Të rritur me filma amerikanë dhe të apasionuar pas aksionit filmat e tyre janë përplotë dinamikë, njofton agjencia e lajmeve INA. Është e mahnitshme, se tanimë filmat e tyre nuk konkurrojnë vetëm tregun rajonal, por edhe atë ndërkombëtar. […]

Lexoni më shumë

Skenari i Ibër Dearit fitues në International Screenwriting Competition në New York

Kjo garë e cila organizohet nga Nil Production dhe Albanian Film Week, ka përzgjedhur edhe 14-të skenarë të tjerë fitues në kategori të metrazhit të gjatë, të shkurtër dhe atij dokumentar, shkruan KultPlus. Skenari ‘Dog Man Dog’, i Ibër Dearit është përzgjedhur fitues në Garën Ndërkombëtare të Skenarëve në New York, shkruan KultPlus. Kjo garë […]

Lexoni më shumë