Templates by BIGtheme NET

Kulturë

‘BKR’ është një vetvete… e bukur

Sfilata e fundit e Blerina Kllokoqi Rugova, ishte pa dyshim një vepër arti.  Arti është një listë e gjerë veprimtarish njerëzore që krijojnë apo kryejnë punime vizuale, zanore, etj., që shprehin aftësitë imagjinative apo  teknike të një autori. E pikërisht sfilata ishte e tillë: me 50 veshjet për të cilat Blerina, një emër i njohur i modës jo thjesht në ...

Read More »

Filmi “Ballkoni’ tashmë edhe online

Plasohet video e plotë e filmit “Balkoni” Tashmë filmin e metrazhit të shkurtë “Ballkoni” do të mund ta ndiqni edhe online. Producenti i filmit Bujar Kabashi përmes një postimi në Facebook, ka njoftuar se filmi gjendet në Vimeo. “Ballkoni” me regji dhe skenar të Lendita Zeqiraj konsiderohet si një prej filmave më të sukseshëm të Kosovës. Premierën e kishte pasur ...

Read More »

Shqiptarët dhe këngët erotike për dylberët

Genciana Abazi-Egro Johann Georg von Hahn në librin e tij Albanesische Studien (1853), në pjesën mbi disa sprova të shqipes, boton tetë poezi nga poeti Nezim Berati (vd. 1760), të cilat i përkthen në gjermanisht dhe i bashkëngjit dhe një biografi të shkurtër prezantuese të poetit. Për të Nezim Berati është “poet emërmadh” tek shqiptarët dhe me shumë gjasë kjo ...

Read More »

Kosova me këngë moderne në Festivalin e Këngës Mbarëkombëtare për Fëmijë

Në Shkodër po mbahet edicioni i 55-të i Festivalit Mbarëkombëtar për fëmijë. Në festën tradicione të këngës, po garojnë 24 konkurrent, fëmijë të talentuar nga të gjitha viset shqiptare. Në një skenë gjigante të ngritur në qendër të qytetit që është njësh me artin e kulturën, mbrëmë janë ngjitur dhjetë solistët e parë që kanë interpretuar live këngët e tyre, ...

Read More »

Artistët kumanovarë shkëlqejnë në Nju Jork

Pa buxhet, pa mbështetje dhe me teknologji të limituar, arstistët kumanovar po realizojnë ëndrrën e tyre kinematrografike. Të rritur me filma amerikanë dhe të apasionuar pas aksionit filmat e tyre janë përplotë dinamikë, njofton agjencia e lajmeve INA. Është e mahnitshme, se tanimë filmat e tyre nuk konkurrojnë vetëm tregun rajonal, por edhe atë ndërkombëtar. Në edicionin e 6 të ...

Read More »

Albanian Film Week në New York ndanë çmimin ‘Post-Mortum’ për tre aktorët e ndjerë shqiptarë

Në kuadër të këtyre çmimeve u nda edhe çmimi special ‘Post-Mortum’, çmim ky që shkoi për tre doajenët e aktrimit të cilët ndërruan jetë sivjet, shkruan KultPlus. Edicioni i gjashtë i Albanian Film Week në New York, përfundoi mbrëmë me rast u ndanë edhe çmimet për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, dokumentarin më të mirë, aktorët më ...

Read More »

Zbulohet super aktori Hollivudian që do luaj Skënderbeun në filmin më të ri (Foto)

Joe DioGuardi, ish-kongresmen në Amerikë, dëshiron ta realizojë një film mbi Gjergj Kastriot Skënderbeun. DioGuardi, i cili është me origjinë shqiptare, i ka treguar medieve të huaja se si e ka gati një skenar jo shumë të zhvilluar mbi filmin rreth heroit të madh shqiptar. “Do ti tregojmë Amerikës fytyrën e vërtetë të shqiptarëve. Kemi vetëm një koncept të shkurtër ...

Read More »

BKR krejt ndryshe, me frymë unike në kreacionet e reja (Foto)

Blerina Kllokoqi shumë shpejt do të lansoi kreacionin e saj të ri. Me 14 qershor pritet të prezantohet kreacioni i saj i ri që do të karakterizohet me pantollona të punuar me dantella me qipka. Dizenjtatorja e njohur ka punuar shumë kohëve të fundit që të sjellë diçka më ndryshe e cila do të jetë publike brenda pak javëve./Indeksonline/

Read More »

Skenari i Ibër Dearit fitues në International Screenwriting Competition në New York

Kjo garë e cila organizohet nga Nil Production dhe Albanian Film Week, ka përzgjedhur edhe 14-të skenarë të tjerë fitues në kategori të metrazhit të gjatë, të shkurtër dhe atij dokumentar, shkruan KultPlus. Skenari ‘Dog Man Dog’, i Ibër Dearit është përzgjedhur fitues në Garën Ndërkombëtare të Skenarëve në New York, shkruan KultPlus. Kjo garë e cila organizohet nga Nil ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com