Templates by BIGtheme NET

Kulturë

Arbër Elezi, vendin e parë në Samitin Ndërkombëtar të Fotografisë në Maqedoni

Fotografi kosovar Arbër Elezi, ka arritur të dalë fitues i kësaj gare në mes të një konkurrence shumë të fortë, shkruan KultPlus.   Samiti Ndërkombëtar i Fotografisë i cili kësaj radhe është mbajtur për herë të parë në Ballkan, më konkretisht në Maqedoni, ka mbledhur në një vend fotografë nga vende dhe profileve të ndryshme.   Në këtë Samit për ...

Read More »

Kreshnik Ibrahimi mbush sallën në Teatrin Gjerman – Për herë të parë u shfaq një komedi shqiptare

Një tjetër shqiptar i bën trojet tona sërish krenare. Të bësh Stand Up është e vështirë dhe gjithkush që ka mundur ta bëjë, e pranon këtë. Të performosh pastaj në një vend të huaj për 1 orë e 15 minuta është akoma dhe më interesante. 200 vetë shijuan në Mynih të Gjermanisë një supershfaqje të titulluar “Gurbetqari”. Aktori Kreshnik Ibrahimi, ...

Read More »

Çfarë shkruanin të huajt për Shqipërinë e vitit 1493

Albanologu Robert Elsie ka publikuar në faqen e tij atë që mund të jetë ndoshta i pari tekst ku përshkruhet Shqipëria nga Evropa qendrore. Bëhet fjalë për një tekst të vitit 1493, të përgatitur nga gjermani Hartmann Schedel, mjek, humanist dhe historian. “Këtu është një tekst i hershëm (viti 1493) për Shqipërinë dhe për Ballkanin perëndimor, duket se është përshkrimi ...

Read More »

Klubi Letrar ‘Metafora’ shënoi Ditën Botërore të Poezisë

Ky manifestim tuboi në Tetovë poetë, artistë dhe shumë personalitete nga jeta kulturore, nga Republika e Shqipërisë, Republika e Kosovës dhe nga Maqedonia. Me rastin e 21 marsit Ditës botërore të poezisë, Klubi letrar “Metafora” i themeluar nga Shoqata për kulturë “Tradita” nga Tetova organizoi Manifestimin letrar ndërkombëtar “Shtigje poetike”, shkruan KultPlus. Ky manifestim tuboi në Tetovë poetë, artistë dhe ...

Read More »

Shqip e maqedonisht, në shfaqjen ‘Motherfucker with a hat’ në Kumanovë

“Motherfucer with a hat”, sjellë aktorët shqiptarë dhe ata maqedonas, bashkë me gjuhët e tyre amtare. Një gjë të tillë e tregoi për KultPlus vetë regjisori Qazmedin Nuredini, i cili poashtu shpalosi edhe arsyet pse ka vendosur ta inskenojë këtë tekst në Kumanovë. “Motherfucker with a hat”, një komedi moderne e autorit amerikan Stiven Adly Guirgus e cila në qendër ...

Read More »

Ismet Bexheti, këngëtari i lirisë!

Këngëtarët e gjeneratave të ndryshme, ku bën pjesë edhe Ismet Bexheti, kanë pasur shumë ndikim te masat, por edhe mision të pashoq për të nxitur ndjenjën e atdhedashurisë për breza e ndër breza. Ata e nxitën frymëzimin, i himnizuan figurat kombëtare, por edhe nëpërmjet zërit të tyre, sikur lëshuan kumtin për Liri dhe Pavarësi, e cila do të vijë falë ...

Read More »

Kënga e rrallë luftarake ilire në librin francez

Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin « Les Rives Illyriennes – Brigjet Ilire », botuar në Paris në vitin 1888, gjejmë, në faqen e tij të 350, një këngë të rrallë luftarake ilire. Kënga vë në dukje trimërinë e paraardhësve tanë, dashurinë për atdheun dhe në një farë mënyre dëshmon se kemi qenë gjithnjë një ...

Read More »

Linda Halimi do të performojë përkrahë yjeve botërore (FOTO)

Fituesja e festivalit të këngës në RTSH, kësaj radhe pritet të përjetojë një sukses të radhës jashtë kufijve shqiptarë Emri i saj po dëgjohet shumë shpesh nëpër media, kjo për faktin se ajo po vazhdon me suksese në karrierën e saj. Së fundmi, këngëtarja Linda Halimi, ka triumfuar në festivalin e këngës në RTSH, e cila këtë vit do të ...

Read More »

Sanremo, Ermal Meta rrëmben çmimin “Cover 2017”

Me një këngë të të madhit Domenico Modugno, Amara Terra Mia (Toka ime e hidhur), këngëtari shqiptar, Ermal Meta, ka lënë pas 15 këngetarë të tjerë të cilët u ngjiten në skenën e festivalit te 56-të Sanremos duke konkurruar për çmimin COVERI ME I MIRE 2017. Ka qenë një shkëputje nga gara e kampioneve të Sanremos ajo qe ka ofruar ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com