Templates by BIGtheme NET

Teknologji

Këto janë efektet e iPad-it te fëmijët

Matematika për fëmijët, anglishtja dhe aftësitë e komunikimit përfitohen nga fëmijët nëse përdorin iPad në shkollë në mënyrë të rregullt. Kjo është një nga gjetjet e një studimi të këtij lloji i kryer në Irlandën e Veriut. Studimi, Mobile Devices in Early Learning, u krye për dy vjet dhe përfshiu 650 nxënës në pesë shkolla fillore të Belfastit dhe pesë ...

Read More »

Rreziqet nga Instagrami dhe platformat e tjera

“Instagram” është aplikacioni më i dëmshëm për shëndetin mendor të të rinjve, i ndjekur nga afër nga “Snapchat”. Ky është konkluzioni i një raporti të Shoqërisë mbretërore për Shëndetin Publik (RSPH) në Britaninë e Madhe, që ka studiuar rreth 1.500 të rinj të moshës nga 14 deri 24 vjeç, e ka vëzhguar si ndikojnë disa platforma të medies sociale te ...

Read More »

YouTube lanson opsionin e incizimit LIVE nga aplikacioni mobil, për të gjithë

Duket se mundësia për të shfaqur video live duke përdorur aplikacionin mobil të YouTube është bërë edhe më e qasshme. Sipas raporteve të fundit, kompania ka hequr limitin e 1 mijë abonuesve. Kjo do të thotë që çdokush mund të xhirojë video ‘live’, pa pasur nevojë të keni abonues. Megjithatë, ka disa kërkesa që duhen plotësuar: kanali duhet të jetë ...

Read More »

Dhelpra, rrjeti i parë social anonim shqiptar

Sapo është lancuar një rrjet social Anonim i cili është në formën e aplikacionit për të gjithë shqiptarët anë e mban botës. Ky rrjet mundëson anonimitet total ndaj çdo përdoruesi që rregjistrohet dhe çdokush mund të postojë në kategori të ndryshme ose mund të komunikojë privatësisht me përdoruesit e tjerë në mënyrë anonime. Aplikacioni quhet “Dhelpra” dhe njerëzit mund ta ...

Read More »

Shkencëtarët nga shishet e ricikluara të xhamit krijojnë super baterinë (Video)

Shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë kanë krijuar anodën nano-silikon, komponentë e rëndësishme e baterisë, e cila jep më shumë energji. Kur të përdoret me bateritë litium-jon, anoda nano-silikon mund të ruajnë katër herë më shumë energji në raport me anodat konvencionale, transmeton KosovaPress. Edhe me programet më të avancuara, miliarda shishe përfundojnë në deponi çdo vit. Megjithatë, ato përmbajnë dioksid ...

Read More »

Ky është telefoni më i mirë në treg, ia kalon iPhone e Samsung

Iphone dhe Samsung tani e kanë një konkurrent të denjë. Firma e njohur Sony duket se po përgatitet të hedhë ne treg telefonin më të mirë të prodhuar deri më tani. Ky është smartphone që po konkurron markat e mëdha teknologjike. Sony Xperia Edge është versioni më i ri i një telefoni multifunksional që është kthyer në konkurrentin numër 1 ...

Read More »

Lenovo lanson Flex 11, Chromeboookun e parë me 2 në 1

Lenovo ka  sjellur llojin e parë të Chromebook 2 në 1, të dizajnuar enkas për konsumatorë. Flex 11  është i fuqizuar nga procesori SoC me katër bërthama ARM, bazë 360 shkallëshe dhe një bateri që mund të zgjas deri në 10 orë. Pajisja fillimisht do të shitet pa Google Play Store, mirëpo prodhuesi ka premtuar se aplikacionet Android do të ...

Read More »

Keni telefon Samsung? Instagram ka një lajm të mirë për ju

Kështu, me rritjen e përdoruesve mujorë aktivë, Instagram ka vendosur të marrë rrugën e Facebook duke ofruar një shërbim të rregullt të kërkimit ‘offline’. Kur përdordni Instagram pa internet, ju mund të shikoni materiale të cilat janë shkarkuar më parë, mund të bëni komente, pëlqeni dhe ruani postime dhe po ashtu të ndaloni së ndjekuri një llogari. Ende nuk dihet ...

Read More »

10 veturat me interierin më të mirë për vitin 2017 [FOTO]

Kur shihni një veturë në rrugë, është pjesa e jashtme që merr vëmendjen tuaj, por shoferi dhe pasagjerët janë ata që shijojnë pamjen e interierit të një veture. Express sjell në vazhdim 10 veturat me interierin më të mirë për vitin 2017 të cilat janë përzgjedhur nga WardsAuto. Alfa Romeo Giulia Bentley Bentayga buick-lacrosse-2017 Honda CR-V Lexus LC 500 Lincoln ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com