Templates by BIGtheme NET

Teknologji

Facebook këshillon përdoruesit rreth lajmeve të rreme

Facebook do të ofrojë këshilla për miliona përdorues në mënyrë që të dallojnë lajmet e rreme nga ato të vërteta, u shpreh rrjeti social më i madh në botë. Aplikacioni i Facebook do të paralajmërojë përdoruesit në 14 shtete duke u ofruar një udhëzues rreth fenomenit të lajmeve të rreme dhe një listë këshillash sesi ti shmangin këto përmbajtje. Rrjeti ...

Read More »

Vendim i papritur nga Facebook – ja çfarë s’do të mund të postoni më

Facebook po merr masa kundër përhapjes së “pornografisë hakmarrëse” në platformën e tyre. Ky rrjet social po e bën të pamundur që të ripostohen apo shpërndahen fotografi intime të njerëzve që mendohet se janë ngarkuar pa lejen e tyre, posa të që këto imazhe të identifikohen, meqë rast do të fshihen, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova. Kjo masë po merret ...

Read More »

Apple merr leje për testimin e veturave autonome në Kaliforni

Apple Inc ka siguruar lejen për testimin e veturave autonome në Kaliforni. Sipas Departamentit të automjeteve motorike, leja përfshin testimin e tre veturave me gjashtë vozitës, shkruan Reuters, transmeton lajmi.net Veturat janë të modelit 2015 Lexus dhe RX450h. Megjithatë, kjo leje nuk do të thotë se Apple do të prodhojë vetura. Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook ka thënë se ...

Read More »

Galaxy S8+ me 6GB RAM shitet plotësisht

Galaxy S8+ me 6GB RAM memorie dhe hapësirë ruajtëse prej 128GB doli për para-porosi në Korenë Jugore në sasi të limituar. Sipas një raporti të ri, 150,000 njësitë e para të kësaj pajisje janë shitur plotësisht, pesë ditë pasi që kompania ka filluar të marrë para-porositë. Pajisja ka çmim prej 1020 dollarë, megjithatë kjo nuk i ka ndaluar konsumatorët të ...

Read More »

Instagram me risi të tjera (Foto)

Instagram ka shtuar sot disa elemente të reja për të bërë edhe më interesante veçorinë Stories. Një nga veçoritë e reja është ngulitja e një ‘stickeri’ në një pjesë të videos dhe ai mbetet aty duke mos lëvizur fare. Një tjetër veçori është ‘selfie sticker’, që u mundëson përdoruesve të postojnë foto me një tjetër foto brenda saj. Instagram sot po ashtu ...

Read More »

Kujdes! WhatsApp ka telashe të mëdha, mesazhet mund t’ju dalin publike

WhatsApp mund të jetë duke humbur kurorën si aplikacioni më popullor i mesazheve, sipas një njoftimi të fundit nga Facebook Messenger. Messenger konfirmoi këtë javë se ka 1.2 miliardë përdorues aktiv, duke e bërë një nga mjetet e komunikimit me rritje më të shpejtë të të gjitha kohërave. Kjo rritje është mjaft domethënëse që nga korriku i 2016 ku bëri ...

Read More »

Nokia kthehet me stil: “Nëntëshja” vjen së shpejti (VIDEO)

HMD Global Company, e cila bleu të drejtat për përdorimin e markës Nokia gjatë disa viteve të ardhshme, dëshiron që të bëhet kompania më e madhe e telefonave mobil në tregun Android. Këtë vit ata kanë paraqitur tri modele me harduerë solid dhe çmime të volitshme, shitjet në tregun botëror të të cilave do të fillojnë së shpejti. Sipas thashethemeve ...

Read More »

A do ta zëvendësojnë robotët njeriun?

Rreziku që robotët të na zëvendësojnë në disa punë është më se real dhe aspak fantashkencë. Madje ky kalim mund të jetë edhe më i shpejtë nga se mund të imagjinohej dhe një studim i fundit na jep edhe shifrat “alarmante”. Periudha sipas studimit të “Pricewaters-Coopers” (PWC) është 15 vite, pas kësaj periudhe përllogaritet që makinat do të kenë arritur ...

Read More »

Përse njerëzit blejnë vetura luksoze?

Njerëzit e pasur blejnë vetura luksoze për shumë arsye. Në vazhdim sjellim 8 arsyet përse ata bëjnë një zgjedhje të tillë. 1. Tërheqin vëmendje 2. Pasioni për ngasje ose varësia nga adrenalina 3. Simbol i statusit në shoqëri 4. Vetura ndihmon në të bërin biznes 5. Investim 6. Kualitet 7. Rritë vetëbesimin 8. Ëndërr e bërë realitet

Read More »

Lajm i keq për ata që përdorin “YouTube” për të bërë para

Pesë vjet më parë, “YouTube” hapi programin e partneritetit për të gjithë. Kjo ishte një risi e madhe: kushdo mund të regjistrohej në shërbim, të ngarkonte video dhe menjëherë të fitonte para. Ky model ndihmoi YouTube-n që të bëhet platforma më e madhe e videove në botë, por gjithashtu edhe çoi në disa probleme. Njerëzit shpesh krijonin llogari dhe ngarkonin ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com