Templates by BIGtheme NET

Teknologji

Facebook thyen edhe një rekord tjetër

Facebook tha sot se numëron mbi 5 milion biznese të cilat reklamojnë çdo muaj në rrjetin social. Shefja operative Sheryl Sandberg në një intervistë për agjencinë lajmeve Reuters u shpreh se ky numër reklamuesish ishte një pikë e rëndësishme e rrugëtimit të Facebook. Në Shtator kompania tha se kishte 4 milion reklamues ndërsa në Mars vetëm 3 milion. Rrjeti social ...

Read More »

Zbulohet “kristali i kohës”

Një grup shkencëtarësh të Universitetit të Harvardit zbuluan një materie të re, të pagëzuar si “kristalet e kohës” që rrëzon ligjet e fizikës. Sipas një eksperimenti të fundit nga studiuesit amerikanë, u provua se ky grup atomesh ndërveprojnë me njëri-tjetrin edhe pse janë në një distancë të largët. Forma e re e lëndës është aktive për një kohë të pacaktuar ...

Read More »

Google ka gati super-celularin që do ta mposhtë iPhone 8 (FOTO)

Apple ka marrë shumë vëmendje rreth celularit të ardhshëm që pritet ta lansojë – dhe tani, kompanitë e tjera janë duke kërkuar të marrin pak vëmendje gjithashtu. Google ka konfirmuar se kompania është duke ndërtuar një gjeneratë të dytë të celularit Pixel për tregun e celularëve të shtrenjtë. Besohet se “Pixel 2” do të lansohet këtë vjeshtë dhe se do ...

Read More »

Ford gjen zgjidhjen për shmangien nga gropat

Makinat e pajisura me kamera në vazhdimësi mund të skanojnë rrugët gjatë udhëtimit. Prodhuesit e makinave Ford ka bërë të ditur se është duke eksperimentuar me teknologjinë për të zbuluar gropat në mënyrë që të paralajmërojë vozitësit për lokacionin e tyre. Makinat e pajisura me kamera në vazhdimësi mund të skanojnë rrugët gjatë udhëtimit, dhe rezultati i të dhënave për ...

Read More »

Mitsubishi konfirmon modelin e ri Eclipse Cross

Debutimi në panairin e veturave Geneva Motor Show Mitsubishi ka hyrë në tregun e modeleve “crossover”, duke lansuar serinë e quajtur Eclipse Cross. Rivali i modelit Nissan Qashqai pritet të debutojë në panairin e veturave Geneva Motor Show. Eclipse është emër i njohur, sidomos për blerësit në Amerikë. Atje ka qenë një coupe me dy dyer fort e popullarizuar. Detajet ...

Read More »

Microsoft zbulon Projektin Scorpio në konferencën E3

U themi adhuruesve të konsolave Xbox përgatituni sepse Microsoft ka lajme të mëdha më 11 Qershor. Microsoft zgjodhi rrjetin social Twitter për të dhënë detaje rreth konferencës E3 e cila do të sjellë të shumëpriturin “Projektin Scorpio. Detaje të tjera? Microsoft përdori po të njëjtin imazh që na ka prezantuar me të vitin e kaluar. E thënë ndryshe të gjitha ...

Read More »

Cili është telefoni më i shitur në botë?

Pajisjet elektronike veçanërisht telefonat mobil tashmë janë bërë pjesë e pandashme nga jeta e të gjithë njerëzve. Por, se cila pajisje duket më e përshtatshme kjo ende mbetet enigmë. Në top dhjetëshen e interesimit të njerëzve për telefona mobil qëndron Xiaomi Redmi Note 4(MediaTek), interesante apo jo? Lista më poshtë rendit të gjitha brendet e telefonave të cilat janë më ...

Read More »

Zbulimi: Telefonat dhe kompjuterat do të kontrollohen me gjeste

Një zbulim i ri është raportuar në botën e shkencës nga Universiteti i Illinois në Urbana-Champaign. Telefonat smart, kompjuterat apo tabletët nuk do të kontrollohen më vetëm me prekjen e gishtave por zbulimi i ri garanton komandën me gjeste. Zbulimi i një gjenerate të re të LED (Light Emitting Dioda), tregon se këto monitorë janë të afta të lëshojnë dhe ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com