Templates by BIGtheme NET

Opinion

Patriotizmi i rrejshëm,lustër për të fshehur agjenden anti shqiptare

Nga Arbana Xharra/   E shihni patriotizmi i rrejshëm si është lustër për të fshehur agjenden anti shqiptare. Duke e ditur se më së lehti manipulon me masën duke luajtur me ndjenjën patriotike, derisa i kryen shërbim atyre që kanë të njëjtën kartë kundër shqiptarëve. Partia “Besa”, hyri në fushatë duke manipuluar shqiptarët e Maqedonisë, edhe me diskurs edhe me ...

Read More »

Kthim prapa nuk ka

Nga Arben Taravari Baba im i tregonte djalit tim të vogël foto nga albumet e vjetra të familjes. Fotot bardh e zi e disa kolor të zbehura, dukeshin sikur vinin nga një botë tjetër. Mirëpo përshkrimi i babës nisi t’i ngjallte një nga një personazhet e ngrirë në objektivin e kohës. Kështu pleq dhe plaka të heshtur, të cilët mezi ...

Read More »

Kadare – ky racist etnocentrik!

NGA HALIL MATOSHI/ Miti (komunist) i Ismail Kadaresë nuk i vyen gjë askujt dhe më së paku kosovarëve, të cilët duke ikur nga liria që nuk ia zbërthejnë dot dimensionet dhe realitetin konfuz, kapen për mitesh, si një i mbytur për fije kashte, duke u dhënë miteve dimensione të përmasave fetare. Kjo ndodh për ta fshehur injorancën totale që ka ...

Read More »

Të luftosh për lirinë e Gruevskit

Nga Baton HAXHIU/ A është Maqedonia nën presionin e rrënimit dhe fundit të saj? Duket se është fjali e rëndë dhe patetike, por esenca e rrënimit, nëse ndodh, bie mbi supet e njeriut që dëshiron ta shpëtojë veten duke e shkatërruar Maqedoninë. Njerëzit nëpër rrugë të Maqedonisë kanë dalë për ta shpëtuar një diktator dhe një regjim, por jo Maqedoninë ...

Read More »

Zgjidhja e krizës: Shqiptarët ta braktisin Maqedoninë!

Xhevdet Pozhari Në Maqedoni vazhdojnë protestat kundër “platformës së Tiranës”, e të cilat në thelb nuk kanë tjetër qëllim pos që ta avancojnë edhe më tej platformën antishqiptare të cilën me aq sukses e realizuan regjimi VMRO – DPMNE dhe BDI. Protesta të këtilla kanë vetëm një qëllim: ose do t’i shpëtojnë kriminelët e po të njëjtit regjim, ose do ...

Read More »

Gjetja e rrugëdaljeve dhe përballja me situata të vështira kërkon zotësi

Në të gjitha kohërat e njerëzimit, një vend mund të konsiderohet i rëndësishëm nëse arrin që gjuhën e vet kombëtare ta klasifikoje në gjuhë ndërkombëtare. Nga Sali Limani Pikërisht kjo sfidë e madhe i takon diplomacisë. Pra ky është një art i cili nuk bëhet vepër pa i njohur teoritë moderne të rëndësishme të saj: të Teorisë së Forcës, Teorisë ...

Read More »

Rama, Meta, Basha, tre burra në televizor duke menduar për Presidentin Trump

Nga:Lorenc Vangjeli Diku nga ora 04.40 e mëngjezit me orën lokale të Sirisë, Shtetet e Bashkuara ndërmorrën një operacion ushtarak kundër disa objektivave strategjikë në vendin e cfilitur nga lufta civile. Sulmi ishte një kundërpërgjigje “proporcionale” për goditjen me armë kimike mbi qytetarë civilë, një akt dramatik për të cilën u fajësua regjimi i Asadit. Presidenti amerikan Donald Trump tha ...

Read More »

Fenomeni i albanizimit real në Ballkanin Perëndimor, tashmë është kthyer në një fakt historik

Nga Spartak Ngjela/ l. Ka filluar dhe po vijon me shpërthim njohja e gjuhës shqipe, kudo në botën shqiptare të Ballkanit Perëndimor. Mali i Zi më në fund e pranoi ligjërisht gjuhën shqipe si zyrëtare, thuajse në të gjithë teritorin: Podgorica, Ulqini , Tivari, Tuzi, Rozhaja, dhe Plava e zyrtarizuan gjuhën shqipe në veprim. Revolucioni shpirtëror për gjuhën e një ...

Read More »

Institucionalisht drejt autoktonisë

Kanë kaluar disa ditë prej kur lexova një shkrim në gazetën-portalin “Koha” ,dhe dëshira pët t’iu përgjigjur nuk mu shua. Ishte një shkrim që për mendimin tim nuk ishte gjë tjetër veç se mohim dhe përbuzje e gjithçkaje në të kaluarën që ka të bëjë me organizimin politik të shqiptarëve në Maqedoni,dhe synim i ngelur në një tentativë të pashpresë ...

Read More »

Krizën politike dhe juridike në shtet e instaloi VMRO-DPMNE dhe BDI.

Të gjitha udhët në këtë shtet po na shpiejnë drejt kalimeve të këqija, që në thelb gjenerojnë krizën politike dhe juridike. Kriza politike dhe juridike është veçse një shprehje e kapjes së institucioneve publike të shtetit nga keqqeverisja e pushtetit. Ky pushtet ka keqqeverisur duke abuzuar me interesin publik, dhe si pasojë e keqqeverisjes ka ardhur në shprehje kriza politike ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com