Templates by BIGtheme NET

Opinion

“Berisha ka pesë muaj rresht, që iu kërkon amerikanëve garanci për veten dhe familjen e tij!”

Shkruan: Spartak Ngjela Tragjedia e Çadrës qëndron te fakti se tek ajo i ka varur shpresat i gjithë korrupsioni shqiptar që është në elitën politike dhe gjyqësore të këtij vendi. Qeveria gjermane dhe Bashkimi Europian kanë lënë në gjendje të ngrirë disa miliardë euro, gati për t’u investuar në Shqipëri, menjëherë pas vetingut dhe fillimit të Reformës në Drejtësi. I. ...

Read More »

Kaosi shkaktoi Ramën në politikën tonë

Fitorja e Trump në Shtetet e Bashkuara, një administratë ende në ndërtim, me nominime të pa ekzekutuara paralelisht me një frustrim europian, stimuluar nga rreziku i ekstremizmit në prag të zgjedhjeve në dy qendra të rëndësishme vendimarrëse, Francë e Gjermani ka ndryshuar qasjet e zgjidhjeve për situata të ndërlikuara si këto në Ballkan. Mogherini foli për dy shtete në prag ...

Read More »

Deklarata e fortë e Sonila Meços: Një ministër në delir dhe një kryeministër që bën rolin e gjyqtarit dhe prokurorit

Pas deklaratës së ministrit të Financave Arben Ahmetaj, se në katër vite janë realizuar 183 mijë vende pune, reagon gazetarja Sonila Meço. Në një shkrim të publikuar në profiling e saj në Facebook, Meço shprehet se Ahmetaj është në delir që bën deklarata të tilla, ndërsa pranon se mungesa e Reformës në Drejtësi, po i bën investitorët e huaj të ...

Read More »

Nebulozat e një akademiku

(Përkitazi me deklaratat e Mitko Manxhukov lidhur me platformën e partive shqiptare e cila, kinse, po e rrezikon Maqedoninë nga Shqiptarët dhe Islami)   Shkruan Muzemil Osmani (teolog)       Në kohën e krizës më të rëndë politike që ndonjëherë është përjetuar në Maqedoni, në kohët kur ajo gjendet ndoshta buzë konflikteve brendaetnike dhe ndëretnike që kanosen ta zhbëjnë ...

Read More »

Ata që e kanë mizën pas veshi drejtojnë gishtin drejt të tjerëve!

Zbatimi nga ana e Francës i një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia për ndalimin e Ramush Haradinajt pati reagime nga shqiptarët kudo që jetojnë. Është një konsensus i përgjithshëm se bëhet fjalë për një urdhër politik të mbështetur në dosjet e sajuara nga regjimi që ushtroi gjenocid në Kosovë. Askush nuk duhet të habitet që shqiptarët e përjetuan shumë rëndë ...

Read More »

Letër për Presidentin e FYROM…

Nga Marin Mema – Zoti President i FYROM , Ivanov ju nuk mund te pengoni , te mbysni, te shuani zerin e shqiptareve dhe vullnetin e tyre ! Ai u shpreh qarte permes votes , ne nje proces te monitoruar nga vete ju dhe strukturat tuaja ne vend ! Mandatoni qeverine e re me platformen e propozuar nga shqiptaret , ...

Read More »

“Frika e Saliut vjen nga ndërkombëtarët, sidomos nga amerikanët, sepse ata as i tremb, e as nuk i blen dot”

Shkruan Spartak Ngjela – I patë sot te dyja palët e politikës: njëra në Parlament dhe tjetra në Çadër.   Ata të Parlamentit nuk kuptoheshin me qëndrimin e tyre, kurse Çadra ishte e irrituar. Në fakt, Parlamenti shqiptar deklarohet me Amerikën, kurse Çadra është kundër Amerikës, por thotë se është kundler Parlamentit, se ka frikë të thotë të vërtetën.   ...

Read More »

Kur nuk do të ekzistojë më Maqedonia?

Nga Blendi Fevziu – Vullnetet politike testohen në momente delikate. Deklaratat vihen në provë kur vjen momenti për t’i konkretizuar ato. Ajo që po ndodh në Maqedoni, është as më shumë dhe as më pak, rrënimi i një filozofie politike që dukej se ishte pranuar nga të gjithë. Eshtë rrënimi i një Maqedonie multietnike me bashkëjetesën e shqiptarëve dhe maqedonasve ...

Read More »

Parashikimi i politologut Bardhyl Mahmuti doli i saktë

Ai deklaroi, se edhe në rast se LSDM-ja pranon kërkesat e partive politike shqiptare nuk e përjashton mundësinë që presidenti i Maqedonisë të mos ia jep mandatin për krijimin e qeverisë. Për lexuesit që nuk kanë pasur mundësi ta lexojnë këtë shkrim po e ribotojmë. Aq më tepër kur kemi konfirmimin e parashikimeve të autor.   Bardhyl Mahmuti Pas dështimit ...

Read More »

Diplomacia, arti i marrëveshjeve

Diplomacia ( Misioni); Mbarrëvajtja e marrëdhënieve në mes të shteteve, nëpërmjet marrëveshjeve si dhe metodave të zbatuara deri tek marrëveshja. Nga Sali Limani Shtetet kuvendojën ndërmjet tyre, mbrojnë interesat e tyre, informojnë njëra tjetrën për shumë cka, si dhe shtynë drejtë zhvillimit marrëdhëniet e tyre kryesisht nëpërmjet të dërguarve dhe pranimin e të dërguarve nga shteti përkatës. Të dërguarit janë ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com