Jo të gjithë maqedonasit e urrejnë gjuhën shqipe…

Funksionarët shtetëror nuk tregojnë interes për të mësuar gjuhën shqipe apo për të ndjekur kurse intensive. Por, e njëjta nuk vlen për të rinjtë, njofton agjencia e lajmeve INA.   Krerët shtetëror maqedonas në disa raste formulojnë dy-tre fjali në gjuhën shqipe, siç bënë ndonjëherë kryeministri Nikola Gruevski. Ish-ministri i jashtëm, Antonio Miloshoski është njohës […]

Lexoni më shumë

1400 kontenierë me lëndë kimike u zhdukën në Shqipëri. Antimafia italiane nis hetimin për zyrën e Ramës

Mediat italiane kanë hedhur dritë mbi një skandal ku Shqipëria është në qendër të tij, e që ka të bëjë me importin e plehrave, lëndë kimike në Shqipëri. Sipas investigimit të një media italiane, bëhet fjalë për rreth 2600 kontenierë secili me 22 ton mbetje që duhej të përfundonin për tu ricikluar Maqedoni, por në […]

Lexoni më shumë

PSP zgjeron hetimet për rastin ku dyshohen edhe përfaqësues të BDI-së

Prokuroria Speciale Publike (PSP) ka zgjeruar hetimet lidhur me rastin “Titanik” që ka të bëjë me dyshime për malverzime zgjedhore. Në hetimet e reja janë përfshirë edhe 17 persona të dyshuar, të cilët dyshohen se kanë marrë pjesë në financim antiligjor të fushatës parazgjedhore, presion ndaj votuesve, si dhe për Prokurorja Lençe Ristovska ka refuzuar […]

Lexoni më shumë

Lidhja Demokratike: Nuk ka rrezik për Maqedoninë, qeveria të sjell reforma

Lidhja Demokratike konsideron se Maqedonia ka nevojë për një qeveri të re reformatore e përbërë nga parti të tilla, ndërkaq reformimi duhet të bëhet sipas Kushtetutës së vendit. Sipas tyre, Maqedonia është stabile dhe nuk ka bazë për destabilizim të vendit përmes përplasjeve ndëretnike apo edhe brendaetnike, duke shtuar se unitariteti i vendit nuk është […]

Lexoni më shumë

OSBE/ODIHR publikon raportin përfundimtar për zgjedhjet e 11 dhjetorit në Maqedoni

OSBE/ODIHR ka publikuar raportin përfundimtarë për zgjedhjet e mbajtura më 11 dhjetori në Maqedoni, në të cilin thuhet se duhen disa ndryshime për proces zgjedhor stabil. “Partitë në përgjithësi, kanë mundësi për prezantim të lirë në fushata, porositet që qeveria dhe partitë politike të marrin hapa konkret që të mos bëhet presion mbi të punësuarit […]

Lexoni më shumë

Arifi: OBRM-PDUKM nuk e kishte problem çështjen e gjuhës por reformave në drejtësi

Nënkryetarja e BDI-së, Teuta Arifi në intervistë për emisionin 360 gradë të Alsat M, ka deklaruar se nga OBRM-PDUKM e kanë pranuar  propozim ligjin për gjuhën shqipe, por marrëveshja nuk ishte arritur për shkak të çështjes së reformave në gjyqësor. Sipas Arifit, ajo është çështja kryesore për ndërprerjen disa vjeçare të koalicionit në mes këtyre […]

Lexoni më shumë

FPM: Të dorëhiqet Nikolla Gruevski

Forumi i patriotëve mendjelirë dënon ashpër kreun e OBRM-PDUKM-së për siç thonë, matretimin e anëtarësisë për të shpëtuar veten nga krimet që i kanë bërë. Sipas tyre, shënimi i organizuar i anëtarëve, kryesisht administratës, për të marrë pjesë në protestë është një tentim i dhunshëm trysnie që duhet patjetër të ndalet. Forumi i bën thirrje […]

Lexoni më shumë