Templates by BIGtheme NET

Prej të hënën nuk ka rroga në komuna

“Është e patjetërsueshme që menjëherë të zhbllokohen proceset demokratike në Maqedoni dhe Gjorge Ivnaov menjëherë t’ia ndajë mandatin për formimin e Qeverisë kryetarit Zoran Zaev”, thonë nga LSDM në kumtesën e rregullt.

Socialdemokratët paralajmërojnë se për shkak të bllokadës së procese demokratike, Maqedonia po përballet me probeleme të cilat u bëjnë dëm qytetarëve dhe tërë sistemit shtetëror.

“Bllokada e tillë do të kulmojë të hënën kur do të skadojë mandati i krerëve dhe këshillave të komunave. Të punësuarit në komuna, mësuesit, do të ngelin pa rroga dhe kompensime. Qytetarët nuk do të mund t’i fitojnë shërbimet e nevojshme nga komunat. Në atë mënyrë, edhe më shumë do të komplikohet situata në të cilën gjenden qytetarët e Maqedonisë. Për atë, është e nevojshme që të bëhet transferimi i qetë i pushtetit, me qëllim që Maqedonia sa më shpejtë të merr institucione funksionale”, thuhet në kumtesën partiake.

Nga LSDM apelojnë që të të gjithë, përfshirë edhe Ivanov, të kyçen me konstruktivitet në proceset demokratike, të veprojnë me vetëdije dhe përgjegjësi dhe të mundësojnë transferim të qetë të pushtetit dhe formim të Qeverisë së re reformuese.

8 comments

 1. Hi there,I check your blogs named “Prej të hënën nuk ka rroga në komuna | Portali Fjala” on a regular basis.Your story-telling style is awesome, keep doing what you’re doing! And you can look our website about proxy list daily.

 2. Cambogia has actually been researched extensively and also
  its research has been released everywhere.

 3. The Frozen Drink and Shake setting has the motor spin forward then reverse
  a couple of times on low then high and then for about 15 seconds on full max for great ice crushing full speed blending.

  By using the latest battery technology available, these cordless
  hand blenders are remarkably reliable. And still, it never comes
  out perfectly smooth like the store-bought hummus that fills the shelves at the groceries.

 4. Esse trabalho é chamado de Otimização de
  Web sites.

 5. So as to be succeѕsful with freelancing, its essentіɑl to be self-diѕcipⅼined,
  motivateԀ, and organized. If you elect to take the route
  of freelancing, yoou have to to be ɑble to seek and acquire potentiaⅼ jobs, be very efficient in scheduling
  your time, and haqve gooɗ math skills for the pᥙгpose of billing and taxes.

 6. Asking questions are genuinely fastidious thing if you are not understanding something completely, except this
  post offers pleasant understanding yet.

 7. I am really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A few of my blog audience have complained about my site
  not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.

  Do you have any ideas to help fix this issue?

 8. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super
  long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and
  say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to everything. Do you have any points for beginner blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com