Templates by BIGtheme NET

4 arsyet pse duhet të konsumoni 1 lugë vaj ulliri çdo mëngjes

Vaji i ullirit ka qenë në fokus të shumë kërkimeve shkencore për vite me radhë, të cilat kanë vërtetuar se është një ndër ushqimet më të shëndetshme që natyra i ka falur njeriut.

Ai është i pasur me lëndë të ndryshme ushqyese, antioksidues, yndyra të pangopura, lëndë ushqyese anti-inflamatore që parandalojnë sëmundje të ndryshme, luftojnë radikalet e lira, ulin nivelin e kolesterolit të keq dhe parandalojnë plakjen e parakohshme, përcjell albeu.com

Ja disa nga përfitimet shëndetësore më të rëndësishme të vajit të ullirit ekstra i virgjër, që mund t’ju motivojnë ta përfshini më shumë në dietën tuaj ushqimore.

Sëmundjen e dementias

Një nga shkaktarët e sëmundjes së alzhejmerit është rritja e akumulimit të amino acideve në tru. Një grup ekspertësh në Universitetin e Luizianës kanë zbuluar se një përbërje fenolike e quajtur “oleocanthal”, që gjendet tek vaji i ullirit ekstra i virgjër, ka fuqinë të kontrollojë nivelin e këtyre amino acideve dhe t’i spastrojë ato, shkruan Shendeti +.

Parandalon kancerin

Vetitë e vajit të ullirit ekstra të virgjër janë të mirë për luftën kundër llojeve të ndryshme të kancerit. Dy llojet e kancerit që janë testuar më shpesh lidhen me sistemin e tretjes dhe kancerin e gjirit. Vaji i ullirit është i pasur me acid oleik që parandalon formimin e qelizave kancerogjene, dhe me antioksidues fenolikë, të cilët kanë veti kundër kancerit.

Ul nivelin e sheqerit në gjak

Konsumimi i vaj të ullirit ekstra të virgjër nga pacientët që vuajnë nga diabeti i tipit 2 i ndihmon ata në uljen e nivelit të sheqerit në gjak, si dhe ndihmon në rregullimin e tensionit të gjakut.

Përfitime të tjera shëndetësore të vajit të ullirit

Forcon sistemin imunitar: antioksiduesit tek vaji i ullirit mbrojnë sistemin imunitar nga infeksionet. Mbron zemrën: vaji i ullirit ndihmon në balancimin e niveleve të kolesterolit. Ndihmon në rënien në peshë, vaji i ullirit ju ndihmon të digjni sasinë e dhjamit të tepërt, sigurisht i kombinuar me dieta dhe ushtrime.

93 comments

 1. AMg3m8 Thanks a lot for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 2. A round of applause for your blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 3. Im grateful for the blog article.Thanks Again. Much obliged.

 4. Muchos Gracias for your article.Really thank you! Really Great.

 5. This very blog is definitely cool additionally informative. I have picked a bunch of useful tips out of this source. I ad love to visit it over and over again. Thanks!

 6. Thanks a lot for the article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 7. Thank you for your blog article.Thanks Again. Keep writing.

 8. wow, awesome article.Really thank you! Really Great.

 9. Thanks for the article.Much thanks again. Awesome.

 10. This is one awesome blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 11. Enjoyed every bit of your blog post.Thanks Again. Much obliged.

 12. Really appreciate you sharing this article post.Much thanks again. Great.

 13. A big thank you for your blog article.Thanks Again. Will read on…

 14. Thanks a lot for the article.Really looking forward to read more. Really Great.

 15. Thanks again for the article post.Really thank you! Awesome.

 16. I wish people would compose much more about this while you have done. This is something which is very essential and possesses been largely overlooked through the world wide web local community

 17. That is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate info Many thanks for sharing this one. A must read post!

 18. Im obliged for the blog article.Really thank you! Want more.

 19. whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.

 20. This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate info Thanks for sharing this one. A must read post!

 21. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue

 22. Promotional merchandise suppliers The most visible example of that is when the individual is gifted with physical attractiveness

 23. Some really good content on this site, appreciate it for contribution.

 24. Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 25. Normally I don at read post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.

 26. This is a topic that as near to my heart Take care! Where are your contact details though?

 27. Yo, I am ranking the crap out of cb auto profits.

 28. Thanks for sharing, this is a fantastic blog post. Want more.

 29. there are actually many diverse operating systems but of course i ad nonetheless favor to utilize linux for stability,.

 30. Thanks for sharing, this is a fantastic post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 31. pretty handy stuff, overall I feel this is worthy of a bookmark, thanks

 32. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice factors in features also.

 33. I value the blog article.Really thank you! Awesome.

 34. In the event y?u аАааАТƒan at аАааАТƒhoose a coupon

 35. very nice submit, i actually love this web site, carry on it

 36. Muchos Gracias for your blog.Much thanks again. Really Great.

 37. Thanks for the blog post.Thanks Again. Great.

 38. A round of applause for your blog article.Much thanks again. Awesome.

 39. Hey, thanks for the blog.Thanks Again. Great.

 40. Very informative blog.Really looking forward to read more. Great.

 41. Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Thanks Again. Will read on…

 42. please stop by the sites we follow, such as this a single, because it represents our picks in the web

 43. Major thanks for the post.Really thank you! Awesome.

 44. Enjoyed every bit of your blog post.Really thank you! Really Great.

 45. Really appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Awesome.

 46. So pleased to possess located this submit.. Undoubtedly valuable perspective, many thanks for expression.. Excellent views you possess here.. I enjoy you showing your point of view..

 47. you will have a great blog right here! would you like to make some invite posts on my blog?

 48. I really enjoy the article post.Much thanks again. Will read on…

 49. I want to start a fashion blog but have no idea where to start?

 50. Wow, great blog article. Much obliged.

 51. Ita??a?аАа’аАТ‚аЂ s really a cool and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 52. Very good blog.Thanks Again. Awesome.

 53. I cannot thank you enough for the blog article.Really looking forward to read more. Really Great.

 54. Usually I don at read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice article.

 55. Thank you for your post.Thanks Again.

 56. Very informative blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 57. I really like and appreciate your blog article.Really looking forward to read more. Great.

 58. Really wonderful information can be found on web blog.

 59. to be precisely what I am looking for. Would

 60. Really wonderful info can be found on web site.

 61. I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 62. Fantastic blog article.Really thank you! Fantastic.

 63. I loved your post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 64. Thanks for the article.Really thank you! Great.

 65. Thank you for another magnificent post. Where else could anyone get that type of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such info.

 66. I would be great if you could point me in the direction of

 67. Check out local events in order to maximize your leads. If you’re allowed to have a table there, you could hand out pamphlets and hold a giveaway. Just ask people to leave their name and email in return for a ballot, but be sure to let them know if you’ll be adding them to a mailing list.

 68. Watch Online Pyaar Lafzon Mein Kahan In HD, When it comes to improving yourself, time management is something that most people find difficult. If you are here because you would like to better yourself in this area, then you came to the right place. Keep reading for helpful advice on how to better manage your time, so you can have a more fulfilling life.

 69. I truly appreciate this blog article.Really thank you!

 70. Only wanna remark that you have a very nice internet site , I the design and style it actually stands out.

 71. Getting enough good quality sleep is a critical tool in fighting back against anxiety. Sleep deprivation does not only cause a lot of problems physically, but it could also cause mental problems too, as well as producing anxiety. Adults should sleep for an average of at least 7 to 8 hours per night.

 72. I think this is a real great article post.Thanks Again. Really Great.

 73. Thanks a lot for the article.Much thanks again. Will read on…

 74. I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thank you again!

 75. This blog is really entertaining additionally amusing. I have found many interesting stuff out of this amazing blog. I ad love to return every once in a while. Thanks a bunch!

 76. I?аАТ’аЂа†ll right away grasp your rss as I can at find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me know so that I may subscribe. Thanks.

 77. I really liked your blog.Much thanks again. Great.

 78. Hey, thanks for the blog post.Really thank you! Really Cool.

 79. Maybe You Also Make All of these Mistakes With bag ?

 80. This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info Appreciate your sharing this one. A must read article!

 81. It’а†s really a great and helpful piece of information. I’а†m glad that you just shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 82. Thanks-a-mundo for the article.Really looking forward to read more. Will read on

 83. Im no pro, but I imagine you just crafted the best point. You definitely know what youre talking about, and I can really get behind that. Thanks for staying so upfront and so sincere.

 84. Major thanks for the article.Really thank you! Want more.

 85. Some really quality articles on this site, saved to bookmarks.

 86. Some truly prime articles on this website , saved to favorites.

 87. I am so grateful for your blog.Thanks Again. Awesome.

 88. very handful of internet sites that take place to become in depth beneath, from our point of view are undoubtedly well worth checking out

 89. Im obliged for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 90. Major thankies for the blog.Really thank you! Great.

 91. I simply could not depart your web site before suggesting that I extremely enjoyed the usual information an individual provide for your guests? Is gonna be again frequently to inspect new posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com