5 sekrete nga gratë Indiane për flokë të gjatë & të shëndetshëm

5 sekrete nga gratë Indiane për flokë të gjatë & të shëndetshëm

Gjithmonë na kanë bërë përshtypje flokët e gjatë dhe të bukur të femrave indiane. Po, a e dinit që ato kanë sekretet e tyre të bukurisë për flokët? Sushmita është një vajzë e cila cilësohet si guru e flokëve në Indi. Ajo kujdeset për flokët e të famshmve indianë. Ja disa sekrete që zbulon Syshmita për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm.

1. Përdorni lëngun e aloe vera: Bimën e aloe vera mund ta gjeni kudo. Mjafton të këpusni dy-tri gjethe dhe pritini në mënyrë q ëtë shtrydhni lëngun, apo xhelin. Pasi të bëni një masë të mjaftueshme, fërkoni kokën me xhelin duke e masazhuar lehtë, në mënyrë që të depërtpojë në skalpin e kokës. Pas masazhimit lëreni lëngun në kokë për 2 orë, ose nëse e keni të mundur, edhe për gjithë natën.

2.Krijoni një maskë me pantenol: D-pantenol është një vitaminë sintetike B5, e cila kur takohet me lëkurën transformohet në acid pantotenik, një acid I njohur për normalizimin e kushteve të epidermës. Ky lloj acidi ndihmon në parandalimin e rënieve të flokëve.

3.Bëni shplarjen e kokës me ujë të ftohtë: Pasi të keni bërë larjen e zakonshme të kokës, shpëlarjen bëjeni me ujë të ftohtë. Uji i ftohtë mbyll poret, nxit qarkullimin e gjakut duke bërë që flokët të rriten më shpejt. Një benefit tjetër i ujit të ftohtë, është që flokët do t’ju shkëlqejnë më shumë.

4.Lani flokët me uthull molle: Këtë metodë përdoreni disa herë në muaj dhe është e mjaftueshme. Uthulla aktivizon qelizat e kokës dhe i jep flokëve shkëlqim dhe butësi. Pasi ta lani kokën, në vend të kondicionerit përdorni uthullën. Mos e shpëlani kokën me ujë.

5.Maskë me të verdhë veze, konjak dhe vaj ulliri: Vezët janë të mbushura plot me protein, ndërsa konjaku përmban një substancë që quhet tannin, e cila ndihmon në trashjen e flokëve. Ndërkohë, vaji I ullirit i jep shkëlqim dhe ushqim flokëve. Të tre këto ingredient përzieni bashkë dhe formoni një maskë homogjene. Më pas aplikojeni në të gjithë gjatësinë e flokëve. Mbajeni në kokë për 30-40 minuta dhe më pas lani kokën.

6 thoughts on “5 sekrete nga gratë Indiane për flokë të gjatë & të shëndetshëm

  1. Thanks for publishing this awesome article. I’m a long time reader but I’ve never been compelled to leave a comment. I subscribed to your blog and shared this on my Facebook. Thanks again for a great post!

  2. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

  3. Excellent blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

  4. But wanna remark that you have a very nice internet site , I love the pattern it actually stands out.

  5. Whats up very cool site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find numerous helpful information here within the put up, we need work out extra strategies in this regard, thank you for sharing.

  6. Just a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design. “The price one pays for pursuing a profession, or calling, is an intimate knowledge of its ugly side.” by James Arthur Baldwin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.