Arsim Bajrami: Në Kosovë ka mungesë të kulturës politike, s’ka faj Kushtetuta

​Për nëntë vjet që nga hyrja në fuqi e Kushtetutës së Republikës së Kosovës e deri më tash, aktin më të lartë juridik vazhdojnë ta përcjellin sfidat e ndryshme.

Në mungesë të konsensuseve politike, Kushtetuta ishte lënë “fajtore” për dështimin e reformave, ajo ishte lënë “fajtore” edhe për mosthemelimin e Ushtrisë së Kosovës e po ashtu, kjo Kushtetutë po shihet e paqartë edhe kur është në pyetje formimi i Qeverisë pas zgjedhjeve.

Ekspertët e çështjeve juridike dhe kushtetuese, thonë se Kosova ka Kushtetutë të tipit të vështirë për t’u ndryshuar, pasi që ajo bazohet mbi një marrëveshje ndërkombëtare, siç është Plani i Ahtisaarit, mbi bazën e të cilit ishte shpallur pavarësia e koordinuar e Kosovës me faktorin ndërkombëtar.

Ish- presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu tha për Radion Evropa e Lirë se Kushtetua e Kosovës duhet të jetë Kushtetutë e të gjithë qytetarëve të saj, por jo edhe Kushtetutë e cila nga mënyra e interpretimit, nganjëherë mund ta kushtëzojë jetën e përgjithshme në vend.

“Unë them se asnjë akt kushtetues, në këtë rast as Kushtetuta e Kosovë, nuk bie në tipin e kushtetutave të ngurta, por bën pjesë në tipin e kushtetutave që duhet të zhvillohen në proces”.

“Gjithmonë në pajtim me parimet themelore mbi të drejtat dhe liritë njerëzore, por edhe të drejtat nacionale dhe natyrisht në parimet e zhvillimit të mëtejmë të demokracisë në vend”, tha Sejdiu.

“Me rëndësi është që Kushtetuta e Kosovës të lexohet në frymën e saj”, thotë tutje Sejdiu. Ai tërheq dhe vërejtjen se aktualisht nuk po i kushtohet kujdes zbatimit të saj.

Ish-presidenti i Kosovës, u bën thirrje edhe përfaqësuesve politikë serb, që të tregohen më fleksibil dhe ta kuptojnë që ndryshimet kushtetuese nuk duhet të mbahet të bllokuara përjetësisht.

“Në këtë kuadër, paralelisht flas edhe në fajësinë e një pjese të komunitetit serb, posaçërisht ata që dëshirojnë që përmes shkronjës, do ta quaja të vrazhdë të Kushtetutës, ta bëjnë një keqpërdorim të pozitës së tyre në dëm të zhvillimit normal të Kosovës”, tha Sejdiu.

Po ashtu, Sejdiu mendon se me një mirëkuptim duhet të shkohet më tutje drejt ndryshimit të Kushtetutës dhe se, sipas tij, ka dispozita kushtetuese të cilat kërkojnë sqarime më të hollësishme për ata të cilët i kanë keqkuptuar ato.

Ndërkohë, ish-anëtari i Komisionit për Hartimin e Kushtetutës, njëherësh Ministër i Arsimit në Qeverinë në largim, Arsim Bajrami, vlerëson se Kushtetuta e Kosovës, ka realizuar misionin e saj historik dhe primar, që ka të bëjë me shtet-ndërtimin dhe implementimin e pavarësisë.

Sipas tij, Kushtetuta e Kosovës për nga natyra dhe thelbi është kushtetutë moderne e një shteti liberal dhe demokratik, që është kampione për të drejtat dhe liritë e njeriut.

Ai tha se Kushtetua përmban edhe disa kompromise sa u takon disa segmenteve, ku bashkësia ndërkombëtare ka pasur rol të rëndësishëm.

“Kushtetua nuk është fajtore për krizat që krijon shoqëria kosovare, si mungesa e kulturës politike dhe emancipimi politik. Dhe, asnjë kushtetutë nuk është çelës për të zgjidhur krizat”.

“Kushtetua është çelës për të përcaktuar parime demokratike të një shoqërie të civilizuar. Mirëpo, me kalimin e kohës, sidomos pas përmbushjes së detyrimeve ndërkombëtare, në një moment të caktuar mbi bazën e një konsensusi nacional, politik, ndëretnik dhe ndërkombëtar ka mundësi të hapet çështja e ndryshimeve kushtetuese”, tha Bajrami.

Për këto nëntë vjet, janë ndërmarr disa nisma për ndryshimin dhe amendamentimin e kësaj Kushtetute, por të cilat në fund u përmbyllën pa sukses.

Bajrami mendon se ndryshimet kushtetuese në Kosovë janë të vështira, pasi që sipas tij, ajo kushtetutë benë pjesë në radhën e kushtetutave të ngurta e cila është hartuar mbi bazën e planit Ahtisaari (Dokumenti Gjithëpërfshirës për Pavarësinë e Kosovës) i bazuar në konceptet e kompromiseve.

“Na duhen tri nivele të pajtimit për ndryshime kushtetute. E para, niveli kombëtar dhe niveli i partive politike shqiptare, pastaj niveli ndëretnik, pajtimi me komunitetet që ato të përkrahin cilin do ndryshim të Kushtetutës, sepse e kanë mekanizmin e votës së dyfishtë me të cilin mund të bllokojnë cilindo ndryshim. Dhe natyrisht niveli ndërkombëtar, sepse ndryshimet kushtetuese në Kosovë kanë për të qenë një çështje ku bashkësia ndërkombëtar ka për te qenë e involvuar”, tha Bajrami.

Ai ka shtuar se komuniteti serb në Kosovës, në vend se të përdorë të drejtat që i jep Kushtetuta për të mbrojtur vetveten, ky komunitet i ka shndërruar në instrument të bllokimit të shtetit.

Si shtet shumë etnik, Kosova ka një Kushtetutë e cila mund të ndryshohet vetëm me anë të votimit të dyfishtë, që nënkupton vota e dy të tretave të numrit të deputetëve të Kuvendit të Kosovës si tërësi dhe votat e dy të tretave të deputetëve nga komunitetet pakicë.

Kushtetua e Kosovës, kishte hyrë në fuqi katër muaj pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, më 15 qershor të vitit 2008. Ajo e përcakton Kosovën si shtet të pavarur, sovran , demokratik, unik dhe të pandashëm.

Republika e Kosovës është shtet laik, shoqëri shumetnike, e përbërë nga shqiptarët dhe komunitete tjera, thuhet në tekstin e Kushtetutës, me hyrjen në fuqi të së cilës fillon zbatimi i planit të ish-kryenegociatorit të Kombeve të Bashkuara, Martti Ahtisaari. /rel/.

79 Comments on “Arsim Bajrami: Në Kosovë ka mungesë të kulturës politike, s’ka faj Kushtetuta”

 1. I’d like to open a personal account yellow capsule neurontin 300mg While scope for further easing may be waning, the ECB isstill seen among the last of the world’s major central banks tostart hiking rates as the recovery in the euro zone is expectedto lag U.S. and UK growth despite the strong showing by Germany.

 2. I stay at home and look after the children ginseng ficus good luck CIT’s move — which affects future orders and not deliveries that are already scheduled — comes despite an aggressive financing deal this spring that was arranged by Goldman Sachs, which raised $2.25 billion backed by Penney real estate.

 3. Yes, I play the guitar best antibiotic for sinus infection bactrim Dr Penrice added: “We have notified all community GPs and our frontline hospital teams to keep this outbreak uppermost in their minds when dealing with patients displaying symptoms of headache, fever, dry cough, breathing difficulties, stomach pains and diarrhoea.”

 4. I don’t like pubs accutane 10 mg day * Samsung Electronics Co is facing a lawsuitthat alleges dangerous work conditions at its factory in Brazil.Federal prosecutors said that the company is subjectingemployees to the risk of disease by repetitive activity andintense pace of work on the assembly line at its Manaus plant,which employs 6,000 workers producing electronics for LatinAmerican markets. ()

 5. Can I use your phone? generic nolvadex pink A Reuters poll of Chinese funds in June showed portfolio managers were planning to invest 13 percent of their fund assets in financial stocks over the next three months, down from 20.1 percent in December.

 6. I don’t like pubs viagra same day delivery McCluskey has made no secret of his desire to steer clear of a trial and the death penalty. He agreed to plea negotiations earlier this year, but federal prosecutors said they were intent on moving toward trial.

 7. I didn’t go to university albuterol 2.5 mg inhaled The speaker also has faced scrutiny in recent days over allegations that the chief executive of the Chicago commuter rail system was ousted in part because he did not comply with a request from Michael Madigan that he raise the salary of a transit official who for years had worked on Michael Madigan’s election campaigns.

 8. An accountancy practice cena leku cellcept 500 mg The 15 combined goals surrendered in Tuesday’s and Thursday’s defeats mark the first time since Dec. 2006 that the Rangers gave up 14 or more goals in two consecutive games, according to Elias Sports Bureau. That happened on a back-to-back, Dec. 16 in a 9-2 loss in Toronto, followed by a 6-1 loss the next night to New Jersey. The Rangers’ franchise record for most goals surrendered in consecutive games, according to Elias, is 21, set in 1944 with a 15-0 loss to the Detroit Red Wings on Jan. 23, followed by a 6-4 loss to the Chicago Blackhawks on Jan. 27.

 9. How do you know each other? trental kaina eurovaistin The Seahawks looked like the best team in the NFL until Percy Harvin required surgery last week to repair a partially torn labrum in his hip that is expected to keep him out 3-4 months. Harvin was acquired from the Vikings in the offseason for three draft picks, including a first-rounder this year, and then signed a six-year $67 million contract. Harvin provided the Seahawks with the ability to score from anywhere on the field. The Seahawks-49ers rivalry became intense last year and should be better this year, but now both teams are hurting at wide receiver. San Francisco’s Michael Crabtree tore his Achilles in the offseason and ex-Giant Mario Manningham is still recovering from his torn ACL. The Niners traded for Anquan Boldin but did not bring back Randy Moss.

 10. This is your employment contract youplus vitamin c inko propolis yorum A public memorial service was held Saturday for 21-year-old Grant McKee and 23-year-old Robert Caldwell in Newport Beach. More than 300 people attended, including firefighters from Costa Mesa, Laguna Beach and Newport Beach.

 11. I’d like to transfer some money to this account can trazodone get you high reddit She said the state’s Transportation Commission has just allocated its entire $100 million contingency fund for emergency highway and bridge repairs and would seek reimbursement from the federal government.

 12. I’ve been made redundant liquid viagra review Plans to replace Fannie Mae and Freddie Mac have emerged inboth the Senate and the House of Representatives in recentweeks. The companies have operated under government controlsince they were seized during the financial crisis.

 13. This is the job description ibuprofen paracetamol zusammen kinder A spokesman for the Business Innovation and Skills department handling the sale said it would be providing lawmakers with an update by Thursday, July 18, before parliament begins its summer recess. It did not confirm the exact timing of the announcement or comment on its contents.

 14. What do you do? methylprednisolone high dose “The risk to our planes is being taken into account but withmuch necessary discretion, given the importance of preservingour peace with Egypt,” said Asaf Agmon, a retired Israeli airforce brigadier-general who runs the Fisher Brothers Institutefor Air and Space Strategic Studies, a think-tank near Tel Aviv.

 15. We need someone with qualifications female viagra for sale in uk Workers from the two unions, which represent more than 2,300 mechanics, custodians, station agents, train operators and clerical staff, now average about $71,000 in base salary and $11,000 in overtime annually, the transit agency said. BART workers currently pay $92 a month for health care and contribute nothing toward their pensions.

 16. I like it a lot tamoxifen nolva Most of Western and Southern Europe is still trying to dig out of a recession. Economic growth has eased in developing countries. And when the Federal Reserve hinted that it might back off its bond-buying program recently, equities in most emerging markets went into a funk.

 17. The manager meloxicam 15 mg vs aleve Quintanilla, a criminal with six burglary convictions on his record, was sentenced to die for the shooting death of Victor Billings in Victoria, Texas, about 120 miles southwest of Houston, in November 2002.

 18. I do some voluntary work buy cialis with echeck After her rescue, Anderson fielded questions on the social media site ask.fm but later disabled her account. A source briefed on Anderson’s case confirmed to ABC News that the posts made on the site were from Anderson but could not confirm any of the information she had shared.

 19. I simply want to mention I am just all new to blogging and site-building and really enjoyed you’re web blog. Likely I’m planning to bookmark your site . You certainly have exceptional stories. Many thanks for sharing your blog.

 20. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 21. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 22. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 23. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 24. I blog quite often and I genuinely thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 25. When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Kudos!

 26. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read content from other authors and practice something from other sites. |

 27. You’ve made some really good points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.|

 28. Undeniably consider that that you stated. Your favourite reason seemed to be at the internet the simplest thing to remember of. I say to you, I definitely get irked at the same time as other people consider concerns that they just don’t realize about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing with no need side effect , other people can take a signal. Will probably be again to get more. Thank you|

 29. Hi. I’m looking for a good site that offers creative writing prompts or creative writing exercises since I heard that anyone who is serious about writing should do creative writing exercises. So does anyone know of a good one?. horny porns

 30. I think this is among the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers|

 31. I’ll immediately grasp your rss feed as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.|

 32. After looking into a few of the blog articles on your blog, I really appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and let me know your opinion.|

 33. After looking over a handful of the articles on your website, I really appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me what you think.|

 34. If you are going for finest contents like myself, just pay a quick visit this web page all the time as it offers quality contents, thanks|

 35. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue resolved soon. Many thanks|

 36. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks!|

 37. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.|

 38. Howdy! This post couldn’t be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this post to him. Fairly certain he’ll have a great read. Many thanks for sharing!|

 39. This is the right site for anyone who hopes to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that has been discussed for ages. Excellent stuff, just wonderful!|

 40. you’re in reality a good webmaster. The website loading pace is incredible. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a magnificent task in this subject!|

 41. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your website.|

 42. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!|

 43. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my hunt for something regarding this.

 44. I’m not sure exactly why but this web site is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

 45. My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of the subjects you write in relation to here. Again, awesome blog!|

 46. Hi there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and in my opinion recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this website.|

 47. Your style is very unique compared to other folks I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 48. Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!|

Leave a Reply

Your email address will not be published.