Serialet turke,ja vendimi shokues që është marrë..!

Një rrjet i madh satelitor i Lindjes së Mesme ka ndalur transmetimin e serialeve turke, viktimave më të fundit të argëtimit në politikën e paqëndrueshme të rajonit.

Grupi MBC i bazuar në Dubai ndërpreu transmetimin e serialeve të njohura turke në gjuhën arabe më 1 mars, një vendim që erdhi menjëherë pas kryetari, Waleed al-Ibrahim u lirua nga mbajtja e një arrestimi masiv nga autoritetet saudite.
Gazeta kombëtare angleze në Abu Dhabi, së pari njoftoi vendimin e MBC në edicionin e saj të së hënës.

Vendimi rajonal

Rrjeti nuk pranoi të diskutojë se kush e mori vendimin, por marrëdhëniet midis Arabisë Saudite dhe Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan janë në një nivel të ulët, transmeton Telegrafi. Turqia mbështeti Katarin pasi Arabia Saudite dhe tre vende të tjera arabe bënë një bllokadë në Katar.

“Ka një vendim për të hequr të gjithë dramën turke nga disa shitore televizive në rajon”, tha zëdhënësi i MBC, Mazen Hayek për The Associated Press të hënën.

“Nuk mund ta konfirmoj se kush e mori vendimin”.

Hayek nuk pranoi të thoshte nëse vendimi erdhi nga brenda menaxhimit të MBC ose jashtë transmetuesit.

Zyrtarët turq nuk bënë asnjë koment të menjëhershëm mbi vendimin e MBC.