Numri i përgjithshëm i rasteve me Covid-19 tejkalon 500 mijë

Të dhënat e përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins në ShBA tregojnë mbi 510,000 raste të konfirmuara të koronavirusit të ri në të gjithë botën ndërsa pandemia vazhdon të përhapet.

Shifra u rrit mbi gjysmën e një milion për herë të parë të enjten. Kina mbetet vendi me më së shumti raste të regjistruara në 81,782, megjithëse Italia është në prag të kapërcimit të saj, me 80.539 raste. Kjo e fundit ka pësuar numrin më të lartë të vdekjeve deri më tani, me humbjen e 8.165 personave nga virusi i përhapur shpejt, transmeton portali arbresh.info.

Përshpejtimi i kohëve të fundit në rastet me Covid-19 në SHBA bëri që zëdhënësi i Organizatës Botërore të Shëndetit Margaret Harris të paralajmërojë këtë javë se SHBA kanë potencialin për të marrë përsipër nga Italia si epiqendrën e re të sëmundjes.

Kina, ku u regjistrua për herë të parë romani koronavirus, të enjten njoftoi frenime të mëdha në rrugët e saj ndërkombëtare të fluturimit, në përpjekje për të parandaluar një valë të dytë të nisjes së Covid-19 atje. Një ditë më parë, zyrtarët kinezë njoftuan asnjë rast të ri të transmetuar në vend në kontinent për herë të gjashtë në tetë ditë, megjithëse rastet e importit u rritën.

Pekini po pezullon gjithashtu përkohësisht vizat dhe lejet e qëndrimit të shumicës së të huajve “në dritën e situatës së shpërthimit dhe praktikave të vendeve të tjera”./arbresh.info/