Shaban Tërstena: Isha sot në vizitë tek trimi i ditëve tona, guximtarit të vërtetë.(FOTO)

Të nderuar,
Në cilësinë e një sportisti- kampioni olimpik, isha sot në vizitë tek trimi i ditëve tona, guximtarit të vërtetë.
Edhe pse nuk kemi patur rastin të takohemi drejtpërdrejtë me njëri tjetrin si dy figura shqiptare publike, edhe pse në një rast jo të këndshëm, deklaroj me krenari dhe respekt të veçantë takova z.Zijadin Sela, i cili me shembullin e tij heroik, dëshmoi se me vetëdije të plotë sakrifikoi veten dhe në mënyrën më të mirë i tregoi gjithë botës se si mbrohen të drejtat dhe interesat e popullit që përfaqëson, në një situatë kur parlamenti u pushtua nga një numër i madh huliganësh të etur për gjak. Edhe pse ishin me dhjetëra deputet, gazetarë dhe të tjerë të lënduar, dua ta veçoj një fakt shumë rrënqethës, me sytë e mi e pashë trimin Zijadin Sela në spitalin ku është duke rimarrë veten. Vlen të theksoj se mua personalisht më ka rastisur në jetën time të vizitoj me mija e mija njerëz në spitale, por rast si ky i sotmi, njeri të lënduar dhe në një gjendje kaq trishtuese nuk kam parë kurrë, të dëmtohet, të lëndohet një inelektual i madh, ish kryetarë komune, deputet i popullit në parlamentin Maqedonisë, ishte më se e qartë se në këtë akt qyqar nuk ka qenë asgjë e rastësishme, shënjestra ka qenë pikërisht Z.Sela, ndaj të cilit qëllimisht është përdorur dhunë aq brutale, sa nuk ka dilemë se kanë dashur të shkaktojnë dhe vdekjen e tij. Pra edhe njëherë në emrin tim, dua të shpreh respektin më të thellë për sakrificën tënde, rrezikove jetën për interesa të popullit tënd, dhe njëkohësisht shpresojë se ky akt i yti kaq sublim, të jetë mësim për të tjerët se si pikërisht në këtë mënyrë mbrohet dinjiteti, fjala e lirë, vota e popullit, me një fjalë ke vendosur jetën dhe gjakun tënd përpara interesave madhore, duke mbrojur ata që të kanë besuar detyrën e përfaqësuesit të popullit. Dhe krejtësisht në fund, me indinjatë dhe zemërim të madh e dënoj këtë akt të turpshëm, akt makabër ndaj z.Zijadin Sela, dhe uroj që askujt mos t’i ndodh një fatkeqësi e kësaj natyre, ndërsa trimit të ditëve tona z.Zijadin Sela i dëshiroj shërim sa më të shpejtë, të rikthehet edhe më i fortë, të qëndrojë stoik në misionin që ka para vetes, për të luftuar të keqen për të mirën e njerëzve!

22 Comments on “Shaban Tërstena: Isha sot në vizitë tek trimi i ditëve tona, guximtarit të vërtetë.(FOTO)”

 1. I have my own business price viagra cialis “We missed him last year. You saw our play drop when he left,” Sampson said. “We were missing him we needed someone to close games – a veteran who can score the ball, and who could step up in big situations… It’s good to have him back. It showed he wanted to be a part of this team how he went home and handled his business. He came back a different person, a better person and better basketball player.”

 2. It’s serious bio x4 amazon.ca Stoudemire’s health is what led to the Knicks to pursue power forward Andrea Bargnani from Toronto in July. Bargnani was acquired before Stoudemire’s surgery. The Knicks also re-signed Kenyon Martin as insurance. The odds of Stoudemire starting alongside Carmelo Anthony were always remote and now it appears as if the best the Knicks can get out of Stoudemire is a few minutes a night as a back-up.

 3. US dollars member xxl opinie ludzi For example, Southern California Edison chose to close the 45-year-old San Onofre plant in northern San Diego County because of the high cost of repairs needed less than three years after the company invested $780 million in upgrades.

 4. I’ve got a full-time job calily But other sources in President Francois Hollande’s Socialist government, which has watched Alcatel-Lucent’s problems closely as it battles rising unemployment in France, emphasised that the plan was an attempt to get the group growing.

 5. Have you got any experience? tadalafil tablets for female The Dodgers are hosting All-Star voting parties this week for both Puig and Adrian Gonzalez, who is also one of the last five for the final spot. Gonzalez has had a strong first half for the Dodgers, but even he understands his place on the ballot.

 6. It’s a bad line advantages and disadvantages of acetaminophen Jim Leyland said goodbye to managing Monday, two days after his Detroit Tigers were eliminated in the American League Championship Series by the Red Sox, and he did so with all the qualities that have made him such an endearing figure in baseball for last three decades — emotion, humor, blunt honesty and class.

 7. Cool site goodluck 🙂 stromectol cena His comments were made against a backdrop of on-going technical issues, with operators confirming that the latest mishap was an accidental power cut stopping pumps used to inject water to cool damaged reactors.

 8. The manager zoloft 50 mg prezzo con ricetta I was with them for almost three hours before another photographer arrived, so I sat on the sofa to transmit my photos, and watched the family as they took in their exciting news. They were welcoming and warm, offering me tea and breakfast.

 9. I have been surfing on-line more than three hours as of late,
  yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.

  It’s pretty price enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good
  content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 10. Greetings from Colorado! I?m bored to tears at work so I decided to check out your website on my
  iphone during lunch break. I love the info you present here and can?t
  wait to take a look when I get home.
  I?m surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I?m not even using WIFI, just 3G
  .. Anyhow, very good blog! https://deauvilleshop.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.