Gjermanët ende pa vendim rreth braktisjes së bazës në Turqi

Gjermania ende nuk ka vendosur nëse do të tërheqë ushtarët nga baza ajrore në Inxhirlik në Turqi.Kështu ka thënë ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula fon der Lajen, sipas së cilës ekzistojnë edhe alternativa në lidhje me këtë, transmeton AP.Ajo ka bërë të ditur se ka vizituar një bazë në Jordani dhe ka thënë se “kjo është alternativë shumë interesante”.

Fon der Lajen ka shtuar se me Turqinë do të bëjë negociata ditëve të ardhshme për vendimin e Ankarasë që t’iu ndalojë vizitën deputetëve gjermanë ushtarëve të Bundesverit të stacionuar në Inxhirlik. “Lufta kundër terrorizmit ka prioritet absolut”, ka thënë Fon der Lajen.

Ndryshe, aeroplanë vëzhgues gjermanë dhe aeroplanë për mbushje me karburante marrin pjesë në kuadër të koalicionit ndërkombëtar në luftën kundër Shtetit Islam në Siri.

23 Comments on “Gjermanët ende pa vendim rreth braktisjes së bazës në Turqi”

 1. hello!,I love your writing so much! percentage we communicate more approximately your article on AOL?
  I require a specialist in this house to resolve my problem.
  May be that’s you! Having a look forward to peer you.

 2. Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you
  amend your website, how can i subscribe for a weblog site?
  The account aided me a applicable deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided
  vivid clear idea

 3. Its such as youu learn my mind! You appear to grasp a lot about this, like you wrote the book in it
  or something. I feel that you just can do with a few p.c. to power the message house a bit, however instead of that, this
  is greawt blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 4. Excellent weblog right here! Additionally your site rather
  a lot up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate hyperlink
  in your host? I wish my website loaded up as quickly
  as yours lol

 5. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which
  I think I woulpd never understand. It seems too complicated and extremely broad for
  me. I am looking forward for your next post,
  I’ll try to get the hang of it!

Leave a Reply

Your email address will not be published.